Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

USA chtějí otestovat protiraketový systém současným zásahem pěti raket

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • rakety_USA
Spojené státy hodlají poprvé v historii zkoušek svého systému protiraketové obrany zasáhnout současně proti pěti raketám „nepřítele" a pokusí se likvidovat 3 balistické rakety středního a krátkého doletu a 2 řízené střely. Oznámil to šéf Agentury Pentagonu pro protiraketovou obranu generál-poručík Patrick Ơ Reilly. Podle jeho slov, má to být „největší a nejsložitější zkouška bojových komponent systému protiraketové obrany v dějinách."

Pentagon plánuje nasadit protivzdušné komplexy Patriot, THAAD a Aegis a také mobilní radar. USA v současnosti budují tento kontroverzní systém v Evropě, Asijsko-Tichomořském regionu a na Blízkém Východě spolu s Izraelem. Systém je předmětem kritiky ze strany Ruska, které je přesvědčeno, že je namířen proti němu. K odstranění těchto pochyb nepřispívá například skutečnost, že USA odmítají faktickou součinnost při ochraně před případným nebezpečím. Příkladem je samotný ƠReilly, který nedávno prohlásil: „Rusko má prostředky, které by se nám hodily. Jedná se především o velké radary, které využívá k obraně vlastního území. A k tomu ještě samotná geografická poloha Ruska – od Evropy až do Asie. Připomeňme ovšem, že ten samý O'Reilly, když před lety ruský prezident Vladimír Putin nabídl k pozorování Íránu Gabalinskou radiolokační stanici, řekl, že ruské a americké radarové stanice jsou technicky neslučitelné." 

Spojené státy také odmítají poskytnout právní záruky, že USA systémem nemíří proti Rusku, jsou ochotny tak učinit pouze formou deklarace. Toto stanovisko – společné s NATO – bylo také potvrzeno před několika dny. Slova O'Reillyho o možnosti spolupráce i nabídku deklarace ovšem mnozí komentátoři dávají do souvislosti s nadcházejícím summitem NATO v Chicagu. Jde podle nich o snahu ukázat, že dohoda by byla možná, ale Rusko nemá o spolupráci zájem. Konečně i oznámení „historické" zkoušky má jistě přispět na summitu k upevnění pozice těch, kteří ho považují za středobod. Připomeňme, že z dosavadních 15 zkoušek systému jich sedm selhalo. Jde navíc o testy v umělých podmínkách, o plnohodnotné ozkoušení systému se armáda ještě nepokusila. Vývoj systému, o kterém i v USA někteří odborníci tvrdí, že nikdy nebude fungovat, již stál kolem 35 miliard dolarů.

zdroj: http://www.publica.cz/index.php/infopublica.html

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře