Tři velké velmoci "ukazují svaly"
- Podrobnosti
- ze světa / Války|
- 3. červen 2012|
- D. Končalovského|
- 7506 x
Předmětem sporu jsou neobydlené ostrovy souostroví Spratli v Jihočínském moři. Nacházejí se v zóně, kde jsou bohatá naleziště ropy a plynu. Uchází se o ně najednou šest zemí jihovýchodní Asie. Pravidelně to vede k růstu napětí v oblasti.
Konflikt ČLR a Filipín jen tak tak nepřerostl v polovině dubna na otevřený vojenský. Loď filipínských vojensko-námořních sil našla u pobřeží Skabrovo čínské rybářské čluny. Lodě pobřežní ochrany ČLR, které tam brzy dojely, nedovolily Filipíncům rybáře zadržet.
Filipíny by neměly v případě otevřené vojenské srážky s Čínou šanci, ale jsou dávným spojencem USA, které by je podpořily v tomto územním sporu a vyslaly by do regionu vojenské lodě a oddíl námořní pěchoty. Zároveň se tam zahájilo společné cvičení vojensko-námořních sil výše uvedených zemí za účasti Japonska, Austrálie a Jižní Koreje.
Čína také vyhlásila zahájení cvičení ve sporných vodách a nebylo by v tom nic divného, kdyby se do toho nezamíchalo nečekaně Rusko.
Moskva a Peking nejsou formálně spojenci, ale manévry v nebezpečné blízkosti vojensko-námořních sil USA uskutečňují společně: Čína vyslala přes 4000 vojáků a 16 lodí, jakož i 13 letadel a 5 palubních vrtulníků. Rusko vystavilo raketový křižník, 3 velké protiponorkové lodě a 2 plavidla zabezpečení.
Při pobřeží několika neobydlených ostrovů v Tichém oceánu se tak soustředili vojensko-námořní síly sedmi států, z nichž jsou tři velké velmoci.
Moskva s Pekingem a Washington se spojenci přitom tvrdí, že jejich manévry byly naplánovány dopředu a nemají nic dočinění s územním sporem.
V takových prohlášeních je bezpochyby nemálo falše, ale je zjevné i to, že tři velcí hráči pronásledují v této konfliktní situaci vlastní cíl.
V případě s Čínou je více méně vše jasné: její přání přebrat pod kontrolu bohatá naleziště, i když to není spravedlivé, ale je to přinejmenším pochopitelné. No účast Ruska vypadá na první pohled divně: Moskva nemůže v jakémkoliv případě ucházet o tento ropný region. Ale Rusko má jiné důvody - ne tak zjevné, ale neméně důležité. Hlavní je demonstrovat, že Moskva a Peking nejsou vůbec strategičtí soupeři a plně mohou spolupracovat v choulostivých situacích hrozících konfliktů.
Ale nejzajímavější motiv mají USA. Pentagon celkem nedávno informoval o plánu zvýšení počtu sil v Asii. Předpokládá se tam mimo jiné rozmístit i systém PRO. V médiích se už vyslovily předpoklady, že ČLR na to zareaguje tak, že protesty Ruska ohledně PRO v Evropě budou vypadat jako "nevinná hra".
zdroj: http://slovak.ruvr.ru/2012_04_24/72812920/
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (26.4.2025)
- Pozor na tyhle proukrajinské svině! Šikana proti Čechům za tichého souhlasu úřadů
- Takto začala Speciální vojenská operace, Jeffrey Sachs
- Scott Ritter: Tohle není válka volby, do které by Rusové šli. Tohle je pro Rusko existenční válka.
- Pravdu Polákům sdělil přeživší bývalý vězeň německého koncentračního tábora Osvětim.
- Páchnuca hniloba Európskej únie
Související články