Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Tři velké velmoci "ukazují svaly"

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • cinska-lod
Rusko a Čína zahájily v neděli společné šesidenní vojensko-námořní cvičení ve Žlutém moři při východním pobřeží ČLR. Cvičení probíhají na pozadí vyhrocení územního sporu mezi Čínou a řadou jejích sousedů, zvláště s Filipínami a Vietnamem.

Předmětem sporu jsou neobydlené ostrovy souostroví Spratli v Jihočínském moři. Nacházejí se v zóně, kde jsou bohatá naleziště ropy a plynu. Uchází se o ně najednou šest zemí jihovýchodní Asie. Pravidelně to vede k růstu napětí v oblasti.

Konflikt ČLR a Filipín jen tak tak nepřerostl v polovině dubna na otevřený vojenský. Loď filipínských vojensko-námořních sil našla u pobřeží Skabrovo čínské rybářské čluny. Lodě pobřežní ochrany ČLR, které tam brzy dojely, nedovolily Filipíncům rybáře zadržet.

Filipíny by neměly v případě otevřené vojenské srážky s Čínou šanci, ale jsou dávným spojencem USA, které by je podpořily v tomto územním sporu a vyslaly by do regionu vojenské lodě a oddíl námořní pěchoty. Zároveň se tam zahájilo společné cvičení vojensko-námořních sil výše uvedených zemí za účasti Japonska, Austrálie a Jižní Koreje.

Čína také vyhlásila zahájení cvičení ve sporných vodách a nebylo by v tom nic divného, kdyby se do toho nezamíchalo nečekaně Rusko.

Moskva a Peking nejsou formálně spojenci, ale manévry v nebezpečné blízkosti vojensko-námořních sil USA uskutečňují společně: Čína vyslala přes 4000 vojáků a 16 lodí, jakož i 13 letadel a 5 palubních vrtulníků. Rusko vystavilo raketový křižník, 3 velké protiponorkové lodě a 2 plavidla zabezpečení.

Při pobřeží několika neobydlených ostrovů v Tichém oceánu se tak soustředili vojensko-námořní síly sedmi států, z nichž jsou tři velké velmoci.

Moskva s Pekingem a Washington se spojenci přitom tvrdí, že jejich manévry byly naplánovány dopředu a nemají nic dočinění s územním sporem.

V takových prohlášeních je bezpochyby nemálo falše, ale je zjevné i to, že tři velcí hráči pronásledují v této konfliktní situaci vlastní cíl.

V případě s Čínou je více méně vše jasné: její přání přebrat pod kontrolu bohatá naleziště, i když to není spravedlivé, ale je to přinejmenším pochopitelné. No účast Ruska vypadá na první pohled divně: Moskva nemůže v jakémkoliv případě ucházet o tento ropný region. Ale Rusko má jiné důvody - ne tak zjevné, ale neméně důležité. Hlavní je demonstrovat, že Moskva a Peking nejsou vůbec strategičtí soupeři a plně mohou spolupracovat v choulostivých situacích hrozících konfliktů.

Ale nejzajímavější motiv mají USA. Pentagon celkem nedávno informoval o plánu zvýšení počtu sil v Asii. Předpokládá se tam mimo jiné rozmístit i systém PRO. V médiích se už vyslovily předpoklady, že ČLR na to zareaguje tak, že protesty Ruska ohledně PRO v Evropě budou vypadat jako "nevinná hra".

zdroj: http://slovak.ruvr.ru/2012_04_24/72812920/

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře