Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Taliban otevírá severní frontu

  • taliban-bojovnici
Sever Afghánistánu býval baštou Severní aliance, kterou Západ od roku 2001 považoval více méně za oficiální vládu země, a Taliban v této oblasti nebýval nijak zvlášť aktivní. To se ale podle všeho mění a bojové oddíly Talibanu se organizují v malé, ale o to klíčovější provincii Kunduz.

Podle místních zdrojů Taliban v regionu posiluje už od jara 2008, ale NATO tomu jako by nevěnovalo pozornost. Z provincie, která je významná jako tranzit pro zásobování okupačních jednotek, byla stažena většina afghánských vojáků a zůstalo v ní jen několik tisíc příslušníků Bunndeswehru.

NATO původně spoléhalo při dopravě zásob pro své vojáky takřka výlučně na pákistánský Chajbarský průsmyk, ten se ale postupem času stal pod útoky Talibanu natolik nebezpečným, že USA postavily v Kunduzu most, kterým otevřely severní zásobovací trasu. Tento krok je zřejmě také hlavním důvodem, proč se Taliban přemístil i do této oblasti.

Němci, kterým jejich vláda neustále opakuje, že vojenská mise v Afghánistánu je čistě humanitární, si stále naléhavěji uvědomují, že místo toho ocitli ve skutečné válce. Posledním hřebíčkem k tomuto poznání byl záříjový útok nařízený německým plukovníkem, při němž zahynulo přes sto afghánských civilistů. Kvůli masakru se nyní vzdal funkce vrchní velitel německé armády generál Woldfgang Schneiderhan.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře