Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Soud: Vězni v Bagrámu nemají žádná práva

  • Taxikář Dilawar je v Bagrámu držen od roku 2002 bez důvodu i budoucnosti
Odvolací soud obvodu District of Columbia rozhodl, že vězni, které Spojené státy drží na letecké základně v afghánském Bagrámu, nemají - na rozdíl od vězňů z Guantánama -- právo své věznění právně napadnout, byť je to právo, které vězňům zaručuje Ústava USA.

Soudní senát dospěl k rozhodnutí, že věznice v Bagrámu je výsledkem „rozmarů války", přičemž jeden ze soudců dokonce vysvětlil, že práva vězni nemají, protože „neexistuje žádný náznak, že by USA chtěly okupovat základnu natrvalo", a tak ani nemůže spadat pod americkou jurisdikci.

Už dřívější americké soudní verdikty stanovily, že USA mohou věznit afghánské občany na Bagrámu v zásadě donekonečně, aniž by byly povinny pro toto věznění uvést nějaký důvod nebo vězněné z něčeho obvinit. Nynější soudní rozhodnutí toto bezprávné postavení tak „jen" rozšiřuje na všechny vězně bez ohledu na jejich národnost.

Obamova administrativa přitom v této otázce hladce navazuje na tu Bushovu a souhlasí s názorem, že poskytnutí zákonných práv vězňům v Bagrámu by bylo ohrožením americké národní bezpečnosti.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře