Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Po letech „demokratizace“ Afghánistánu vládne jen korupce

  • afghan-chudoba
Navzdory enormním rozměrům mezinárodní civilní pomoci drtivá většina Afghánistánu dál bojuje s naprostou chudobou, konstatuje ve své poslední zprávě Úřad OSN pro lidská práva.

Od zahájení americké okupace bylo na ekonomickou pomoc zemi vynaloženo 35 miliard dolarů, nicméně žádný pokrok nenastal ani v tom, že by většina obyvatel získala přístup alespoň k těm nejzákladnějším službám. Jen 23 procent Afghánců má k dispozici bezpečnou pitnou vodu, zatímco 76 procent jich válka za uplynulý rok alespoň jednou vyhnala z jejich domovů.

Zpráva cituje válku jako jednu z příčin současné situace, nicméně za hlavní příčinu uvádí rozsáhlou zkorumpovanost Karzáího vlády. Korupce se stala součástí života v Afghánistánu a úplatky jsou vymáhány i za ty nejzákladnější služby.

O korupci se nedávno zmínil i Pentagon, když varoval, že úspěch jeho válčení v Afghánistánu závisí do značné míry na tom, zda se podaří vymýtit korupci. Bez ohledu na podobná prohlášení se ale zdá, že US army nebo NATO s korupcí nic moc nenadělá a sám Karzáí ji už jen kvůli svému udržení u moci řešit ani nechce.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře