Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Po 9 letech okupace prý USA nechtějí být v Afghánistánu „dlouho“

  • hillary-clintonova
Válka v Afghánistánu sice vstupuje do svého devátého roku, aniž by kdo seriozně navrhoval odsun amerických vojsk, ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová ale trvá na tom, že Spojené státy nechtějí v Afghánistánu zůstat dlouhodobě.

„Nemáme zájem o to, abychom v Afghánistánu zůstali, nemáme zájem o žádnou dlouhodobou přítomnost," prohlásila, aniž by ovšem upřesnila, co že si představuje pod pojmem „dlouhodobý".

Místo toho vyzvala zkorumpovaného afghánského prezidenta Hamída Karzáího, aby odváděl „lepší práci" ve snaze stabilizovat zemi, v opačném případě že USA mohou stáhnout veškerou svou civilní pomoc Afghánistánu.

Prohlásila, že si USA nedělají žádné iluze, že by se Afghánistán vůbec někdy mohl stát „moderní demokracií", a že prý tamní válka pokračuje jen kvůli tomu, aby Američané „dostali Al Kajdu". Ironií osudu jsou to necelé dva měsíce, kdy nejvyšší americká velitel v Afghánistánu generál Stanley McChrystal konstatoval, že nemá důkazy, že by Al Kajda v Afghánistánu byla nějak významně přítomna. McChrystal ale pro změnu žádá zásadní posílení svých vojsk. Obamova administrativa rozhodnutí v tomto směru ale odložila o několik měsíců, neboť válka v Afghánistánu se v USA stává čím dál nepopulárnější. Přesto se očekává, že do země vyšle na 30 tisíc nových mužů.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře