Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Pákistán: smír s protiamerickými skupinami

  • pakistan-valka
Masivní ofenzíva pákistánské armády proti Talibanu v příhraničních oblastech s Afghánistánem s sebou nese „národní specifika", která silně znervózňují Bílý dům. Pákistánská armáda totiž oznámila, že s některými frakcemi Talibanu dosáhla „porozumění", na jehož základě tyto skupiny zachovají v rámci nynější vládní ofenzívy v provincii Jižní Váziristán neutralitu a umožní armádě vstup na své území, aniž by ji napadali.

Pákistánská armáda si tak chce podle všeho uvolnit ruce a koncentrovat se na některé frakce pákistánského Tehrík a Taliban Pákistáni (TTP), aniž by přitom musela bojovat s celým regionem plným bojovných kmenů.

Tento krok podle všeho ale rozdráždí americkou vládu, protože mnohé ze skupin, s nimiž bylo dosaženo „porozumění", patří právě k těm, proti nimž chtějí USA bojovat, neboť aktivně podporují Taliban v sousedním Afghánistánu.

Pákistánská vláda přitom tuto taktiku použila už při letní ofenzívě v údolí Svát, kdy se zaměřila na pozice TTP, zatímco síly mnohem většího uskupení Tehrík i Nifáz i šarját í Muhammadí (TNSM) ponechaly stranou. Nakonec ale přesto vedení TNSM pozatýkala, a tak je pravděpodobné, že nyní frakce, které uzavřely s vládou dohodu o neutralitě, budou pozorně sledovat vládní postup s prstem na spoušti.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře