Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Pákistán sabotoval jednání Karzáího s Talibanem

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • taliban-x
Pákistánská vláda přiznala, že vědomě sabotovala pokus afghánského prezidenta Hamída Karzáího o mírové jednání s Talibanem, a to hlavně kvůli pocitu uraženosti, že k rozhovorům nebyla přizvána.

Nedávné zatčení mully Baradára a dalších pohlavárů Talibanu bylo v médiích vydáváno za úspěch pákistánských tajných služeb a CIA, ve skutečnosti však byli všichni zatčení už roky „pod ochranou" pákistánské vlády. Když se ukázalo, že umírněnější kruhy v rámci Talibanu za jejich zády uvažují o mírovém jednání, Pákistánci je prostě zatkli. Jak konstatoval jeden z vládních činitelů, „nedovolíme jim, aby se domluvili s Karzáím a Indy."

Právě Karzáího blízké styky s Indií jsou podle všeho určujícím principem pákistánské politiky vůči Afghánistánu, do níž spadá i nepříliš utajovaná pákistánská podpora hnutí Taliban. Pákistánská obranná politika vůči Indii dlouho závisela na tom, že byl Afghánistán vnímán coby ústupová pozice pro případ války. Proindická vláda v Kábulu by tak z pohledu Pákistánu narušila celou strategickou rovnováhu v regionu.

 

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře