Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Okamžitý globální úder USA? Dvě ruské zbraně způsobí Američanům vrásky

Spojené státy chtějí dostat Rusko do kouta svým programem okamžitého globálního úderu. Rusko ale bude disponovat odpovídajícími prostředky obrany i odvetného úderu.

Oznámení Pentagonu o zahájení prací na výstavbě komplexů okamžitého globálního úderu přinutilo Rusko a Čínu otevřít tuto otázku na tiskové konferenci věnované systémům protiraketové obrany (PRO) na půdě Valného shromáždění OSN. „Odzbrojující úder“ předpokládá takové navýšení účinnosti zbraní globálního úderu, které jim zajistí převahu nad všemi typy prostředků PRO ostatních zemí. To naruší existující strategickou rovnováhu sil a vyvolá nové závody ve zbrojení včetně posilování jaderných sil.

  • okamzity-globalni-uder-usa-dve-ruske-zbrane-zpusobi-americanum-vrasky

Nebezpečí americké vojenské iniciativy vyplývá z toho, že strategie okamžitého globálního úderu počítá se současným použitím jak útočných, tak i obranných zbraní. Ty jsou i v nejaderné variantě schopny plnit stejné úkoly jako zbraně jaderné, protože „náhlý“ úder je namířen proti jaderným zbraním protivníka a je kryt prostředky vlastní PRO.

K naplnění tohoto cíle mohou Američané využít mezikontinentální balistické rakety s konvenčními hlavicemi, křídlaté rakety Tomahawk, hypersonické střely typu X-51 Waverider, poháněné náporovým motorem, nebo i nové útočné kosmické zbraně vycházející z nyní testovaných mini-shuttlů (malých bezposádkových raketoplánů) X-37B. Podle expertů by byla ke globálnímu úderu využita hlavně kombinace hypersonických a kosmických útočných prostředků.

Proti hyperzvukovým zbraním a satelitům

Rusko se proto snaží vytvořit vícevrstevný systém obrany založený na systémech jak vzdušné, tak i kosmické obrany, tedy i na komplexech S-400 a S-500, přičemž druhý z nich bude schopen zasáhnout i cíle na nízké orbitální dráze. Vývoj systému S-500 je tedy ruskou odpovědí na americký vývoj hyperzvukových útočných zbraní a satelitních prostředků vícenásobného použití.

Rusko tak má podle přibližných odhadů zhruba 5 až 8 let na to, aby v uvedených oblastech vývoje zbraní dosáhlo parity s USA a zabránilo tak možnosti provedení okamžitého globálního úderu.

Mimo to se v ruské armádě objeví nový, moderní radar zajišťující kontrolu prostoru na všech směrech, ze kterých může hrozit nebezpečí raketového napadení. Radar se stane součástí informačního systému vrstveného komplexu vzdušné a kosmické obrany. Ten by měl jednak včas zjistit pokus USA o globální úder, jednak určit i jeho rozsah (počet použitých nosičů).

Jaderná obrana Ruska

Další perspektivní zbraní v rámci odvracení útočných snah USA je připravovaná těžká mezikontinentální balistická raketa Sarmat. Díky vysokému výkonu raketového motoru a díky složité, těžko předvídatelné dráze letu je schopna zasáhnout území USA z nepředpokládaných směrů (např. z jihu).

Hlavní obranou Ruska je však jeho „jaderný štít“, a to včetně systému odvety Perimetr, který garantuje provedení zničujícího odvetného úderu za jakýchkoli okolností a situace.

Zejména proto se v poslední době zvýšila frekvence jednání o nutnosti jaderného odzbrojení. USA očividně počítají s tím, že do budoucna získají vytvořením nové globální hrozby na světové scéně strategickou výhodu.

Vojenští experti ale doporučují Spojeným státům obrat ve vojenské politice, protože již samotná možnost okamžitého globálního úderu byla mnohokrát zpochybněna jako další americký mýtus.

Uvedené téma se objevilo v předvečer přijetí rozpočtu USA na příští rok. Pentagon se jím snaží vytvořit iluzi americké neporazitelnosti a doufá, že díky němu získá při projednávání rozpočtu „jackpot“.

Ilja Novickij

Zdroj: politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

http://www.eurasia24.cz/vojenstvi/item/2631-okamzity-globalni-uder-usa-dve-ruske-zbrane-zpusobi-americanum-vrasky

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře