Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ofenzíva v Kandaháru začíná válkou mediální

  • taliban-bojovnici
Kolem plánovaného útoku na jihoafghánskou provincii Kandahár NATO už dva měsíce dělá pořádný humbuk a všemožně zdůrazňuje masivní přeskupování sil, což nejspíš bude platit i pro dva měsíce, které k plánované ofenzívě ještě zbývají. Podle NATO to bude největší a nejvýznamnější bitva devátého roku okupace Afghánistánu.

Objevily se četné názory, které taktiky vytrubování svých úmyslů dlouho dopředu a přesné popisování vývoje situace zpochybňovaly, velení NATO se jí ale nevzdalo, nejspíš proto, že USA nutně potřebují prodat válku světu za každou cenu jinak, než jen jako stávají prohru. Každá zpráva, která nehovoří o rekordním počtu civilních obětí nebo o tom, že Taliban ovládl další provincii, je proto dobrá, nebo alespoň vyvolává dojem, že má NATO v Afghánistánu nějakou strategii.

A je kuriózní, že NATO svým postupem nakazilo i Taliban. Jeden z jeho vysokých velitelů v Kandaháru se v „exkluzivním" rozhovoru pro agenturu AP také pochlubil, jak jeho jednotky v regionu posilují a nabídl i strategii, s níž hodlá okupanty v Kandaháru porazit. Je jednoduchá, ale účinná: „Pokud bude jejich tlak příliš silný, tak prostě odejdeme a vrátíme se, až odejdou oni."

Zdá se tak, že červnová ofenzíva se podle všeho odehraje ponejvíce v mediálním prostoru a ne na bitevním poli. Nepřekvapí přitom asi fakt, že obyvatelé Kandaháru, kteří sledují jak kolem nich obě strany posilují, mají bojovníků z obou stran už plné zuby a nevěří, že by se některé ze stran podařilo čehokoli dosáhnout. Mimochodem, americká armáda provedla mezi obyvateli Kandaháru průzkum mínění, z něhož vyplynulo, že 94 procent jich namísto války požaduje mírové rozhovory, přičemž 85 procent jich Taliban označuje za „své afghánské bratry".

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře