Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Nejsou svědci, fotky ani tělo, ale šéf TTP je přesto „skoro jistě“ mrtvý

  • taliban-hakimulah
Vůdce pákistánského Talibanu Hakímulláh Mahsúd nevydal už dva týdny žádné prohlášení pro média, a tak se už minulý týden začaly objevovat spekulace, že mohl podlehnout údajným zraněním, které prý utrpěl při útoku amerického bezpilotního letounu v půli ledna, který ho mohl, ale také nemusel zasáhnout.

Podle některých zdrojů existuje „dobrá pravděpodobnost, že je mrtvý", nicméně tytéž zdroje připouštějí, že nemají tělo, fotografie ani svědky k potvrzení tohoto názoru.

Pákistánská vláda si je Hakímulláhovou smrtí pro změnu zcela jistá, nicméně totéž tvrdila v posledních šesti měsících nejméně šestkrát. Další „potvrzená" úmrtí šéfů Tihrík e Taliban (TTP), včetně muže číslo dvě Walího Rihmána, se nakonec ukázala jako zcela nepravdivá.

Spěch s oznámením smrti vůdců pákistánského Talibanu souvisí s optimismem: USA jsou údajně připraveny oznámit své vítězství nad TTP hned, jakmile Hakímulláh zemře, a to i přesto, že například smrt Hakímulláhova předchůdce Bajtulláha loni v srpnu neměla na každodenní činnost Talibanu prakticky žádný vliv. Je to zároveň ale i důsledek naprosto protichůdných a nespolehlivých informací z regionu.

Pokusy vypátrat v Pákistánu předáky hnutí Al Kajda zatím Spojeným státům žádný úspěch nepřinesly, jen utrpěly zásadní ránu, když se jordánský lékař Balawí, považovaný roky za skvělého informátora, ukázal jako agent Talibanu a svým úderem vyřadil v Afghánistánu ze hry sedm agentů CIA.

Hakímulláhova odmlka přitom může být zcela logická, neboť po zprávách o jeho údajném zranění Američané vystupňovali útoky na jeho předpokládané úkryty. Za této situace se tak mohl prostě rozhodnout, ať už zraněný nebo ne, že bude lepší se na chvíli uklidit stranou. A přestat psát do médií svá barvitá prohlášení...

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře