Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

NATO obhajuje zbrojení, Senát USA proti stažení z Afghánistánu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • Šéf NATO chce, aby se výdaje škrtaly jen v sociální sféře
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen varoval Británii, aby nedělal hluboké škrty ve zbrojních výdajích. Pro vlády je podle něj velmi těžké argumentovat, že musejí provést hluboké sociální škrty, snižovat výdaje na vzdělání a důchody, ale nikoli na obranu.

Proto ekonomická krize nejspíš postihne i obranný rozpočet, nicméně je prý třeba vědět, že investice do obrany a bezpečnosti představuje víc než jen peníze. „Všechny vlády by si měly být vědomy dlouhodobých důsledků příliš hlubokých škrtů do armádních výdajů, protože ze zkušenosti víme, že ekonomický růst je přímo závislý na bezpečném mezinárodním prostředí. Nejistota a nestabilita škodí ekonomickému růstu a tudíž  by příliš hluboké škrty do výdajů na obranu mohly mít z dlouhodobého hlediska vliv na ekonomický růst."

Britské vládě pak v rozhovoru pro The Times poradil, aby při škrtání rozpočtu „trefila tu správnou rovnováhu".

V souvislosti se situací v Afghánistánu Rasmussen prohlásil, že úspěch v této zemi je pro NATO klíčový z hlediska budoucnosti, zvláště v situaci, kdy kritici v době po studené válce zpochybňují smysluplnost aliance. „NATO je mnohem víc než jen o Afghánistánu, ale Afghánistán je zkouškou, zda je NATO schopné se vypořádat s novými bezpečnostními výzvami 21. století."

Americký Senát přesně v duchu Rasmussenových slov drtivou většinou hlasů zamítl návrh Russe Feingolda, aby Barack Obama zákonodárcům předložil podrobný časový plán odchodu z Afghánistánu. Feingold argumentoval, že s existujícím harmonogramem by se zákonodárci vyhnuli schvalování „mimořádných" válečných výdajů, jakým je nyní v Senátu požadavek na dalších 33 miliard na posílení jednotek v Afghánistánu. Předseda senátního armádního výboru Carl Levin však vysvětlil, že přijetí Feingoldova návrhu by „posílilo obavy... že USA hodlají region opustit".

Místo toho Senát na válčení v Afghánistánu a Iráku schválil dalších 60 miliard dolarů.

 

Facebook komentáře