Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Hakímulláh Mahsúd -- sedmkrát zabitý, a přesto žije

  • hakimullah
Objevil se na videu datovaném počátkem dubna a potvrdil tak to, co pákistánská rozvědka tvrdila už nějakou dobu - že jeho „potvrzené zabití", které Američané oznámili v únoru, je tvrzení silně přehnané, neboť Mahsúd žije a je v „zásadě v pořádku".

Mahsúd na videu varuje, že pákistánský Taliban je s to zaútočit i třeba v New Yorku, což mainstream a mnozí politici považovali za přiznání odpovědnosti za neúspěšný pumový útok z počátku května. Policie sice už zadržela muže pákistánského původu, nicméně američtí i pákistánští představitelé vyjadřují silné pochybnosti, že by pákistánský Taliban měl s bombou v automobilu na Times Square cokoli společného.

Velení pákistánského Tahrík e Taliban Hakímulláh převzal poté, co při americkém náletu zahynul předchozí šéf TTP Bajtulláh Mahsúd. Rychle si vydobyl respekt schopného vůdce, kterému na gloriole nesmrtelného bojovníka přidalo i to, že Američané už několikrát „potvrdili" jeho zabití - jednou loni na počátku září, pak dvakrát v srpnu, pak 14. ledna při americkém náletu, koncem ledna měl být zabit v Urakzáji a nakonec měl zhynout ještě v únoru. Celkem byl zabit už nejméně sedmkrát - a stále žije!

Za jeho vedení se TTP odvažuje ke stále větším operacím, neváhá překračovat hranice s Afghánistánem a provedl i útok v Chóstu, který nanesl nejkrvavější ztráty CIA za dlouhé dekády. USA se sice o jeho život pokoušely i předtím, po útoku v Chóstu své úsilí ale vystupňovaly. Únorové „potvrzené zabití" tak určitě nebylo posledním.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře