Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Gorbačov Obamovi: Stáhněte se z Afghánistánu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • michail-gorby
Poslední šéf sovětského státu Michail Gorbačov, který také ukončil sovětskou okupaci Afghánistánu, má pro Obamu dobrou radu: odejděte z Afghánistánu, dokud to jde.

„Vyhlídky na vojenské vítězství nejsou žádné," prohlásil Gorbačov. „Místo něho beztak potřebujeme spíš usmíření a urovnání afghánské společnosti, zatímco Američané by se měli spíš připravovat na odsun než aby přemýšleli o posílení jednotek."

Jako generální tajemník Komunistické strany SSSR Gorbačov v polovině 80. let přihlížel posledním čtyřem letům nezdařené dekádu trvající okupace Afghánistánu, a nakonec zavelel k odchodu. Americká vláda v Afghánistánu postupuje více méně stejně jako ta sovětská - také neustále posiluje své jednotky a jednotky NATO, aby pak jen přihlížela dalším neúspěchům pod tlakem neustále sílícího hnutí odporu.

Když SSSR odešel z Afghánistánu, Kreml také mluvil o vytvoření „vlády národního usmíření". Tři roky na to byla ale tato vláda, fakticky stejná, jakou předtím Moskva podporovala, svržena mudžáhidy s americkou podporou v zádech.

Facebook komentáře