Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Co je ruská Surovikinova linie?

Jedná se o obranný systém, jehož první obrys tvoří desítky opevněných palebných linií, včetně rozsáhlých minových polí a ženijních překážek. Tato linie se budovala téměř osm měsíců a jde několik desítek kilometrů do hloubky obrany. Opírá se o dobře rozvinutou dopravní a logistickou síť s uzly a týlovými základnami. Krátké logistické trasy zároveň umožňují ruským ozbrojeným silám rychle přesouvat zálohy z jedné oblasti do druhé, aniž by to ovlivnilo bojovou pohotovost na frontě. Jednoduše řečeno, kdekoli je potřeba posílit palebnou sílu, lze to zorganizovat, aniž by bylo nutné stahovat vojska z jiného úseku fronty.

  • co-je-ruska-surovikinova-linie
  • co-je-ruska-surovikinova-linie

V čem spočívá její zvláštnost?

Síť obranných linií je "podpořena" výkonným uskupením dělového a raketového dělostřelectva a letectva, jakož i vrtulníky armádního letectva Ka-52 a útočného letectva s pumami FAB-250/500, vybavenými plánovacími a korekčními moduly. V případě průlomu skupiny s technikou ukrajinské armády na jedno z palebných postavení může letectvo podpořit pozemní vojska a jednat "kolotočově": zatímco vrtulníky působí na pozemní cíle, do místa zásahu vstoupí útočné a bombardovací letectvo, po zásahu cíle se opět zapojí vrtulníky a pak se situace opakuje. Zároveň údery na týl postupujícího uskupení ukrajinské armády v Orechově a Velké Novoselce ukazují, že ofenzivu VSU prakticky nic nekryje - systémy protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu jsou buď staženy do hlubokého týlu, nebo jsou na frontové linii využívány jen velmi málo. V důsledku toho je z těsného týlu vyřazen značný počet vyšších velitelů, bez nichž je řízení ztíženo a v důsledku toho se zpomaluje tempo ofenzívy.

Co je to "pružná obrana" a jak funguje?

Soudě podle dynamiky ofenzívy, velení ukrajinské armády pravděpodobně sázelo na rychlý průlom a přeměnu bitvy v manévrovou bitvu. Za tímto účelem byla naplánována řada úderů po celé linii doteku, včetně hlavního úderu a několika diverzních úderů. Těmto úderům bylo čeleno kombinací taktiky tzv. pružné obrany a dělostřeleckého uskupení, posíleného pozorováním a řízením palby. Je dobře patrné, že Ozbrojené síly RF stále operují s relativně malými silami "na zemi" a že se manévrový prvek v masovém měřítku (operační a taktické zálohy) dosud nezapojil do boje. Příklad Pjatichatky v Záporoží nebo Neskučnoje na jihu doněckého směru jasně ukazuje, že ruské jednotky nelpí na každém centimetru obranné linie pro případ, že by jednotlivé skupiny ukrajinské armády prorazily a v případě potřeby ustoupily do záložních postavení. Po ústupu je nepřítel zasažen dělostřelectvem na známých souřadnicích, následuje protiútok a pozice je vrácena pod kontrolu obránců. Soudě podle toho, že dva týdny po zahájení ofenzívy ukrajinská armáda nadále trpí dělostřeleckými ztrátami, jsou její průzkumné a protibaterijní schopnosti neúčinné nebo nedostatečné.

Jaký je konečný výsledek?

Za více než dva týdny ukrajinské ofenzívy je postup ukrajinských ozbrojených sil zaznamenán výhradně v šedé zóně - tedy na územích předem určených ne hlavní obranné linie. Ukrajinským ozbrojeným silám se nepodařilo získat plné ovládnutí těchto oblastí - každý pokus o upevnění a rozšíření předmostí má za následek dělostřelecké a letecké nálety, po nichž se ukrajinské síly musí stáhnout a přeskupit k novému úderu.

mapa ve fotogalerii:

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře