Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Aktualizace: Peres vyměkl

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Peres skutečně vyměkl, jak se zdá. Původní titulek "Peres: útok Izraele na Írán je nyní nevhodný" musel proto být promptně nahrazen titulkem "vyměkl", z důvodů, které se čtenáři dozví v druhé části článku, z níž je zjevné, že síly stojící za chutí válčit mají v Izraeli navrch.

Včerejší vydání listu Ha'aretz zveřejnilo článek se stěžejní informací o chystané cestě izraelského prezidenta Šimona Pereze, který hodlá začátkem března na své oficiální návštěvě Washingtonu sdělit prezidentovi SSA Obamovi zásadní skutečnost. Totiž, že si nemyslí, že by měl Izrael v blízké budoucnosti napadnout Írán. Peres tvzení pod tlakem kabinetu následně vyvrátil.

Tato zásadní pozice vůči Íránu, kterou prezident Perez na první pohled zaujímal, měla být podle informovaných zdrojů blízká i poloze premiéra Netanyahu - to se prokázalo, dle očekávání jako kachna. Naproti tomu stála silná snaha zaútočit na Írán, kterou vyvíjí ministr obrany Barak a ministr zahraničí Lieberman.

Prezident Perez hodlá připustit, že neustálé sebezastrašování zaznívající z řad členů izraelského kabinetu nemá smysl.

Perez tvrdí, že nedávné výhružky Izraele jsou zbytečným válečným štváčstvím a Izrael by měl raději přenechat téma Íránu velmocím, především Spojeným státům americkým.

Perez se má setkat s Obamou během konference americko-židovské lobby AIPAC (American Israel Public Affairs Committee), den před tím, než se s Obamou setká izraelský premiér Netanyahu.

Izraelský ministr zahraničí Lieberman mezitím prohlásil, že Izrael se nepoddá tlaku Spojených států a Ruské federace v rozhodování zda li napadnout Írán. Dodal, že takové rozhodnutí není "jejich" záležitostí.

Peres, po té co se mu Barak i Netanyahu veřejně vyslmáli, informace o jeho pacifistické pozici vůči Íránu zveřejněné v tisku vyvrátil.

Ministr Barak totiž sarkasticky podotkl, že zvěst o tom, že je v Izraeli (jenom) jedna vláda dostihla i Spojené státy. Konec konců existuje volená (izraelská) vláda, která přijímá rozhodnutí a je to její odpovědnost.

Údajně byl "znepokojivým" výrokem prezidenta Perese překvapen i premiér Netanyahu. Prezident má podle zdrojů blízkých premiérovi, právo na vlastní názor, nicméně je v Izraeli jen jeden premiér a ten je jediný, kdo v zemi rozhoduje.

(sol)

Zdroje:

Haaretz
"Peres to tell Obama: U.S., West should lead battle against Iran nuclear program"

http://www.haaretz.com/print-edition/news/peres-to-tell-obama-u-s-west-should-lead-battle-against-iran-nuclear-program-1.414212

Haaretz:

"Barak slams Peres for his objection to possible Israeli attack on Iran"

http://www.haaretz.com/print-edition/news/barak-slams-peres-for-his-objection-to-possible-israeli-attack-on-iran-1.414500

Worldjewishdaily.com:

"Peres tells Jewish leaders Israel will use any means to defend itself against Iran"

http://www.worldjewishdaily.com/we-mean-it.php

 

Firstpost.com

Peres puts 'all options' on table to foil Iran's nuclear ambitions

http://www.firstpost.com/world/peres-puts-all-options-on-table-to-foil-irans-nuclear-ambitions-223772.html

 

Odkaz na vědeckou studii o vlivu izraelské lobby AIPAC na zahraniční politiku SSA:
The Israel Lobby and U.S. Foreign Policy John J. Mearsheimer and Stephen M. Walt, March 2006. Faculty Research Working Papers Series, John F. Kennedy School of Government, Harvard University.
Copyright belongs to the author(s). Papers may be downloaded for personal use only.

http://www.uloz.to/xtAJWLJ/mearsheimer-walt-the-israel-lobby-and-u-s-foreign-policy-2007-pdf

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře