Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Afghánistán je bohatší, než se zdálo, za Talibanem stojí ISI

  • lithium-afghos
Spojené státy v Afghánistánu objevily dosud neodhalené zásoby minerálů v hodnotě přes bilion dolarů, informuje list The New York Times.

Jedná se o obří ložiska železné rudy, mědi, kobaltu, zlata a strategicky významného lithia. Deník cituje zprávu amerického ministerstva obrany, podle níž by se Afghánistán mohl stát „lithiovou Saúdskou Arábií".

Surovinové bohatství Afghánistánu není žádným tajemstvím, nicméně rozsah nově nalezených zásob překvapil i experty.

I proto Obamova administrativa lační po pozitivních zprávách z bojiště, ty ale nepřicházejí. Naopak, Taliban má podle všeho silnou podporu pákistánské tajné služby ISI, jejíž pozice je natolik silná, že její zástupce dokonce dostal místo v poradním orgánu talibů. A objevují se i překvapivé zprávy, podle nichž se pákistánský prezident Ásif Zardarí tajně scházel se „zatčenými" předáky pákistánského Talibanu a ujišťoval je, že jejich věznění je jen dočasné, jaksi pro radost Američanům.

Pákistánská vláda sice veškeré takové informace podle očekávání popřela, nicméně už roky prokazatelně podporuje teroristické organizace bojující proti Indii, a tak nelze vyloučit ani její kontakty opačným směrem.

Polský premiér Donald Tusk v souvislosti s Afghánistánem oznámil, že hodlá na listopadovém summitu NATO navrhnout, aby byl stanoven časový harmonogram ukončení války a odchodu vojáků ze země. Stalo se tak poté, co exploze podomácku vyrobené miny u silnice zabila v Afghánistánu polského vojáka. Poláci mají v Afghánistánu 2600 mužů a jsou sedmým nejpočetnějším kontingentem okupačních sil.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře