Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Ukrajina: Klín mezi Evropu a Putina

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Neokonzervativní převrat v Kyjevě zarazil kůl do Putinova plánu na ekonomickou sféru táhnoucí se od Lisabonu po Vladivostok. Odcizením Evropy od Ruska, zůstává Evropa závislá na USA. Níže popisuje Piotr Bein projev geo-stratéga Zbigniewa Brzezinskiho.

Putin je skutečně hozen jako překážka do zednářsko-židovské světové hegemonie, tedy Nového světového řádu.

Piotr Bein: Senilní Brzezinski blouzní o Rusku (Zkráceno henrymakow.com)

  • ukrajina-klin-mezi-evropu-a-putina

Přeložil: I.Bubeník

"Rusko nemá ani právo na ochranu svých národních zájmů, ani právo být odlišné. Rusko, regionální mocnost, uzavřená ve svých pevných hranicích, je schopno vytvořit životaschopné spojenectví s předními světovými hráči. Mělo by se vzdát své marné naděje na nějaký mýtický Eurasian Union vývoj. Jedinou jeho možností je vzít roli pokorného satelitu západní civilizace. "To si myslí, starý americký jestřáb Zbigniew Brzezinski, bývalý poradce pro národní bezpečnost a prominentní geostratég.

16. června, přednesl profesor Brzezinski projev ve Woodrow Wilson Center, věnovaný probíhajícím nepokojům na Ukrajině a politickému programu US-NATO o této otázce. S odkazem na tajemný přízrak neexistujícího "ruského šovinismu", Zbigniew Brzezinski hovořil o mechanizmech odstrašování a revitalizaci strategie kontejnmentu (US politiky) namířené proti Rusku. Geostratég je přesvědčen, že "odstrašování" je nejúčinnějším nástrojem zahraniční politiky. Zbigniew Brzezinski je velmi známý pro svůj nenávistný protiruský postoj. Zaseknutý nenávratně v studenoválečnické realitě je bývalý poradce pro národní bezpečnost s největší pravděpodobností schopen vyhodnotit správně a nestranně současnou situaci ve světě. Za vysoko třepetajicími se frázemi Dr.Brzezinskiho o globálním vůdcovství USA a Ruské slabosti je skryto jeho rostoucí podráždění. Co tedy rozčiluje tohoto starého amerického jestřába?

Čínsko-ruské spojenectví a euroasijská UNIE "Rusko musí pochopit, že Ukrajina nebude členem nějaké mýtické euroasijské unie, kterou se prezident Putin snaží podporovat a na základě této nové doktríny vytvořit zvláštní pozici Ruska ve světě," říká Dr. Brzezinski. Oslovuje ruskou střední třídu, slovy: "skutečné místo pro Rusko je jako důležitá země v Evropě. Co znamená Čína pro budoucnost Ruska?" Je třeba poznamenat, že rychlý rozvoj čínsko-ruského spojenectví, stejně jako ratifikace Smlouvy o euroasijské hospodářské unii letos uštědřilo vážnou ránu do geopolitických zájmů USA a hospodářských plánů na euroasijském kontinentu. Ruská iniciativa vytvořit harmonické hospodářské společenství sahající od Lisabonu po Vladivostok je bezesporu mnohem příznivější, než projekt, „nová hedvábná stezka“ vyvinutá v USA, který zahrnuje některé velmi těkavé regiony Střední Asie, které žijí pod trvalou hrozbou terorismu. Vzhledem ke své geografické poloze, má Rusko podle odborníků, apriori konkurenční výhodu jako pohodlného a bezpečného logistického centra, spolehlivého přirozeného mostu mezi Západem a Východem, Evropou a rozvíjející se Asii. Těžko můžeme nazývat euroasijskou unií "mýtickou unií": Její ekonomické mechanismy fungují a již zplodily hmatatelné plody. Netřeba dodávat, že Euroasijská hospodářská unie je jedním z největších spotřebitelských trhů na světě s čtvrtinou všech prokázaných světových nerostných surovin v hodnotě až 40 trilionů dolarů.

Otevřené hospodářské společenství EU se hladce integruje do struktury globálního trhu. Když už mluví Brzezinski pohrdavě o vyhlídkách EU, nemůže popřít fakt, že USA není schopna poskytnout svým evropským partnerům podobné podíly na trhu v Eurasii. Existuje vážné dilema: jak si udržet kontrolu nad spojenci v EU a zabránit jejich integraci do zdánlivě výnosného euroasijského hospodářského společenství? Univerzálním řešením Zbigniewa Brzezinskiho je zastrašování a vyhrožování.

Nové studená válka omezené STRATEGIE

Američtí politici a pro-americká masmédia mají sklon vykreslit akce Ruska vůči Ukrajině jako neodůvodněné "pobouření". Konflikt však nebyl vytvořen Ruskem, a není to Rusko, kdo je odpovědný za krveprolití na východě Ukrajiny, přiznávají autoritativní političtí analytici. Ačkoli Dr. Brzezinski nemá žádný důkaz, podporující jeho tvrzení, trvá na tom, že Rusko dodává zbraně militantním skupinám ve východní Ukrajině.

Prohlášení Zbigniewa Brzezinskiho o odhodlání USA o nedotknutelnosti poválečných hranic Evropy a "vyloučení použití síly při řešení územních problémů" vypadá nelogicky a může dojít k překvapení.

Vypadá to, že bývalý národní poradce trpí podivnou formou amnézie, která zcela vymazala fakta o porušování US -NATO Evropského pořádku z jeho paměti.

Jmenujme alespoň některé:

-postupné rozdělení Jugoslávie podporované Spojenými státy a jejich evropskými spojenci v letech 1990-2008, které drasticky změnilo mapu Evropy,

-vojenskou agresi NATO proti Jugoslávii v roce 1999 a okupaci Kosova

Dr. Brzezinski nestydatě demonstroval dvoustandardní přístup: Porušení mezinárodních zákonů je plně odůvodněné v očích USA, pokud slouží americkým zájmům. Dost předvídatelně po úvodu věnovaném významné hrozbě představované Ruskem k zemím východní Evropy, volá Dr. Brzezinski po zvýšení vojenské přítomnosti NATO v Evropě a započetí s dodávkami zbraní na Ukrajinu.

P.S.

Porošenko vystoupil v Kongresu a požádal jej o pomoc. Bílý dům odpověděl zveřejněním seznamu opatření na pomoc Ukrajině, jako je ekonomická pomoc, ale zdráhá se dodávat zbraně, protože se obává, že nikdy nebude moci vyrovnat vojenskou nerovnováhu mezi Ukrajinou a Ruskem a mohl by vyvolat další eskalaci. Nicméně Porošenkova žádost o větší americkou podporu byla na Capitol Hillu přijata velmi vřele.

Nový zákon okamžitě předložený v americkém Senátu včera zmocnil Obamovu administrativu poslat na Ukrajinu v roce 2015 sofistikovanou vojenskou technologii v hodnotě 350.000.000 dolarů.

Facebook komentáře