Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Táhněte hajzlové!

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 
  • imf2
Někdy je nejvýmluvnější mlčení. Nejdůležitější fakta se často skrývají za každodenním šumem, nepozorována a nediskutována. A tak skutečnost, že ČR by měla MMF poskytnout půjčku ve výši 90 mld. Kč je na titulní straně každého pisálka a propagandisty. Kdejaký chytrák, zvláště pak ekonom či politik pak následně lobuje, jak by to mělo být. Jen se neřekne, že to ne oni, ale vy a já máme ty prachy dát. A komu? Pojďme se na to podívat, proč je takové ticho.

Komička mlží kam přijde, aneb jak se dělí kořist

Názory k pláči, publikuje například komička Hana Brixi (zde si povšimněte co je zač a kdo ji platí) nad touto problematikou zde. Abyste však příběhu porozuměli, musíte se vrátit zpět ke vzniku MMF. V roce 1944 se zástupci zemí, na jejichž stranu se přiklánělo vítězství ve II. světové válce, shromáždili v hotelu v New Hampshire, aby si rozdělili kořist. Vyjednavači - až na několik čestných výjimek jako byl velký britský ekonom John Maynard Keynes - byli rozhodnuti dospět k jediné věci. Přáli si vybudovat globální finanční systém, který zajistí, aby obdrželi převážnou část peněz a zdrojů planety. Za tím účelem založili řadu institucí - a tak přišel na svět Mezinárodní měnový fond.

Pomáhat a chránit, jako u nás

Oficiální cíl MMF vypadá prostě a přitažlivě. Údajně vznikl proto, aby zajistil, že chudé země neupadnou do dluhů, a pokud by se tak stalo, aby jim poskytl půjčky a ekonomickou expertízu. Je představován coby nejlepší přítel a strážce chudých. Avšak za touto rétorikou zůstává skryto, že MMF byl vytvořen, aby byl ovládán několika bohatými zeměmi - konkrétně jejich bankéři a finančními spekulanty. MMF pak koná výhradně v jejich zájmu.

Pohádka o Malawi

Podívejme se, jak to v praxi funguje. V 90. letech malá země Malawi ležící v jihovýchodní Africe poté, co ji zasáhla nejhorší epidemie AIDS na světě a přežila otřesnou diktaturu, čelila vážným ekonomickým problémům. Požádala tedy MMF o pomoc. Pokud by MMF sehrál svou oficiální roli, poskytl by půjčky a vedl by zemi tak, aby se rozvíjela stejným způsobem jako Británie a USA nebo jakákoliv jiná úspěšná země - aby chránila svůj nezralý průmysl, podporovala farmáře a investovala do vzdělání a zdravotnictví.

Tak by to udělala instituce, které by záleželo na obyčejných lidech. Avšak MMF udělal něco velmi odlišného. Prohlásil, že poskytne pomoc pouze tehdy, pokud bude Malawi souhlasit s programem "strukturálního přizpůsobení". Nařídil Malawi, aby prodala takřka všechen státní majetek soukromým společnostem a spekulantům a aby omezila sociální výdaje a veřejné služby. Žádal, aby vláda přestala dotovat hnojivo, ačkoliv to bylo to jediné, co umožňovalo farmářům hospodařícím na vyčerpané půdě něco vypěstovat. Řekli jim, že mají upřednostnit platby mezinárodním bankéřům před výdaji na malawské obyvatele.

Půjčíme za 56%

Takže když v roce 2001 MMF zjistil, že vláda Malawi vytvořila velké zásoby obilí pro případ neúrody, nařídil jí, aby je naráz prodala soukromé společnosti. Sdělil Malawi, aby se držela priorit a použila výnosy na prvním místě ke splacení půjčky od velké banky, kterou sám doporučil, s ročním úrokem 56%. Malawský prezident protestoval a řekl, že to je nebezpečné. Jenže neměl na výběr. Obilí bylo prodáno a banky vyplaceny.

Následující rok došlo k neúrodě. Vláda Malawi proti ní nemohla podniknout takřka nic. Hladovějící obyvatelstvo bylo nuceno jíst stromovou kůru a krysy, které se mu podařilo chytit. BBC to popsala jako "nejhorší hladomor" v Malawi. Předtím v letech 1991-1992 ale došlo k mnohem horším neúrodám, nicméně nikoliv k hladomoru, protože vláda měla zásoby obilí. Ale tentokrát přinejmenším tisíce lidí zemřely hlady.

Máte hlad? Běžte do kytek!

V době vrcholícího hladomoru MMF pozastavil pomoc ve výši 47 miliard dolarů, protože vláda "zdržovala" zavádění tržních "reforem", jež vedly ke katastrofě. Klíčový poskytovatel pomoci přímo v místě, ActionAid, provedl vyšetřování hladomoru a dospěl k závěru, že MMF "nese za katastrofu zodpovědnost".

Potom Malawi zničená katastrofou provedla něco, co se od chudých zemí neočekává. Sdělila MMF, aby šel do háje. Najednou měla možnost zodpovídat se vlastním lidem spíše než cizím bankéřům, odmítla všechny "rady" MMF a spolu s řadou dalších služeb pro obyčejné lidi obnovila dotace na hnojiva. Během dvou let se země změnila z žebráka na dodavatele potravin do Ugandy a Zimbabwe.

Malawský hladomor by měl být pro vás i pro mě vzdáleným varováním. Podřizování zájmů obyčejných lidí bankéřům a spekulantům způsobilo hladomor. A během pár let zničilo celou ekonomiku země. V dějinách MMF tento příběh není výjimkou, je to pravidlo... To je to, co MMF v nedávné době nevinným lidem způsobil. Způsobil

smrt hladem lidem, a to včetně jejích dětí, rodičů a tisíců dalších.To je to, co způsobí znova, pokud ho netransformujeme k nepoznání. Avšak o tomhle se mlčí, napsal v deníku The Independent Johann Hari.

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz s MMF více než deset let úzce spolupracoval, než odešel a zveřejnil podrobnosti. Před několika lety mi řekl: "Když do země přijde MMF, zajímá je pouze jediná věc. Jak zajistíme, aby byly banky a finanční instituce vyplaceny? - Je to MMF, kdo udržuje ve hře [finanční] spekulanty. Nezajímá je rozvoj, nebo to co zemi pomáhá zbavit se chudoby." -

Před soudem by neměl stát jenom Strauss-Kahn. Měla by tam stát instituce, kterou řídil... pokud bereme ideu lidské rovnosti vážně a pamatujeme na všechny zbídačené, hladovějící a zabité touto institucí, měli bychom diskutovat o vzniku Komise pravdy a usmíření - a o tom, jak MMF zcela zrušit a začít znovu.

No řekněte sami nedali by jste takové organizaci 90 miliard ? Domníváme se, že stojí za všechny prachy.

PS.: Tento příběh je velmi podobný příběhu Islandu, který rovněž řekl banksterům, táhněte hajzlové viz. zde.

Zdroje zde a zde

převzato:http://www.mikulovice.com/tydenik/tahnete-hajzlove

Facebook komentáře

Nejčtenější