Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Jaké černé labutě kolem nás krouží?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • dollar-oil-bill
O tom, že současný vývoj je de facto globální finanční válkou, jsem psal nedávno. Podle vývoje a podle toho, co čtu, to vypadá, že horizontu měsíce či dvou budeme svědky mimořádné události. Tato událost pak poslouží jako rozbuška pro následující víceméně krkolomný vývoj.

 

Co za událost by to mohlo být? Variant je celá řada:

__    Jako první se nabízí tolik diskutovaný izraelský útok na Írán. Jeho dopad by závisel na íránské reakce. To je něco, co lze jen velmi těžko odhadnout.

 

Default Řecka, a to i přes na první pohled úspěšně vyvíjející se jednání o odpisu velké většiny dluhů soukromými investory. Podle všeho Německo uvažuje o všech možných variantách. Jaké kroky by následovaly po krachu Řecka jsem sepsal již v květnu loňského roku. Německo připouští, že Řecko může v dohledné době plnit roli testovacího balónku  – co se stane, když některé země zkrachuje. Mimochodem, o této možnosti jsem psal už ve své analýze pro rok 2010 před dvěma lety. Výsledkem by nebyly jen finanční dopady, ale byl by to odrazový můstek k systémovým změnám.

Sesazení dolaru z piedestalu hlavní světové rezervní měny ze dne na den. Sice to k tomuto vývoji směřuje, ale černá labuť ve formě oznámení třeba významné země OPEC může změnit situaci v horizontu minut.

Nastane skokový růst ceny zlata vůči všem měnám, iniciovaných a nastartovaný centrálními bankami. Změny ceny by v tomto případě byla o stovky dolarů v řádu minut.

Bude ustanoven globální vypořádací systém pro mezinárodní obchod postavená na bilaterálních smlouvách, o jejichž rozmachu (zejména v Asii) jsem nedávno psal. Může jít i o barterový systém.

Rozsáhlé vyšetřování špiček globálního finančního systému. O tomto vyšetřování jsem před rokem psal jako o jedné z potenciálních černých labutí. Podle určitých signálů pravděpodobnost takovéhoto vyšetřování o něco vzrostla.

Země jako USA, Velká Británie, Japonsko a země eurozóny se mohou dohodnout na vzájemném zápočtu a odpuštění dluhů? To by byl rachot…

Co je největším rizikem jakékoliv černé labutě? je jím skutečnost, že další současná mocenská centra budou nucena reagovat, Že se situace vymkne kontrole, že se objeví řada dalších neočekávaných důsledků…

Řada dalších možných labutí by se zcela jistě našla. Máte další tipy na potenciální labutě? Těším se na ně.

Publikováno na

 

http://proinvestory.cz/


Jan Dvořák

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře