Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Barevné revoluce

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Nebudeme kolem toho dlouze chodit. USA jsou (stále ještě) velmoc prvního řádu. Mají po světě hromadu vojenských základen, mají velvyslanectví prakticky v každé zemi a mají fůru (natisknutých) dolarů. Chovají se jako jakákoliv jiná velmoc... budují si vliv. V posledních letech to vidíme i u nás, ale nemyslete si, chodilo to tady takhle už do sametovky, ba ještě před ní. USA prostě mají vytipované lidi, kteří mají rádi ameriku a cpou jim peníze. Disidenti, spisovatelé, blogeři, novináři ... pokud adorují tu správnou stranu, jsou pravidelně zváni na ambasádní večírky, dostávají svoje ceny za přínos demokracii a svobodě, dostávají přísun dolárků na různé projekty a za nějaký čas už milý novinář napíše přesně to, co mu jeho kamarád Joe z velvyslanectví zatelefonuje. Dělá to zcela sám, není k tomu nijak nucen, prostě koná ve jménu svobody a demokracie v US střihu.

  • barevne-revoluce

Stejně tak si nebudeme nalhávat, že by to ostatní velmoci nedělaly. Jen Číňané si podobně zvou spíše podnikatele, kapitány průmyslu, skupují patenty i technologie a mají prsty prakticky v každém byznysu u nás. I obyčejné vodovodní kohoutky se u nás jen skládají dohromady. Rusové zase nemají moc peněz a tak holt musejí své prodloužené ručičky a huby lépe vybírat. Nemohou prostě plošně uplatit všechny. 

Tohle všechno známe. Minimálně od Ukrajinské krize, zničení Lybie a Sýrie si netřeba dělat iluze. Kamarád USák má všude svoje lidi a být nepřítelem ameriky je pěkně nebezpečné. Jakmile dojde na nějakou krizi, najednou se objeví noví revoluční hrdinové o kterých všichni píší, kteří jsou zřetelně na té straně dobra a přitom o těch lidech předtím nikdo neslyšel. Pokud se pak dokonce dostanou k moci, ukáže se, že jsou to zpravidla stejní hňupové jako ti před nimi, nebo ještě horší, jen říkají ti správné věty. 

Jenže ono to funguje také obráceně. Už dávno si leckdo tady na planetě všiml, že když je zneuznaný idiot, který nemá šanci si uplatnit svoje mocenské ambice, přísun peněz, všeobecnou nenažranost, či chilliasmus, má se na koho obrátit. Na US ambasádách má takový člověk otevřené dveře. Po pádu Shaddáma Husajna bylo v Iráku hodně zneuznaných, ale dostatečně odhodlaných vojáčků a kmenových vůdců.

Někteří to pochopili a ukázalose, že stačí vykřikovat ta správná hesla, dostanete podporu a najednou ovládat půl Sýrie a třetinu Iráku. Ne, neděláte americkou politiku, děláte svojí politiku a těm zámořským satanům zpravidla trvá dost dlouho, než to pochopí. Kdyby ti hoši z IS nevyvěšovali videa z poprav na internet, nejspíš by to v Bílém domě nezjistili doteď. 

Stejně to funguje i jinde. Je to vlastně jednoduché... trochu se lísáte a umíte odříkat příslušné americké mantry a už si jedete svůj záměr za americké prachy. Havel to dotáhl na svojí bustu v Kongresu... bude se tam docela vyjímat vedle Pinocheta, Batisty, Porošenka, Sákašvilliho, Haschima Thaciho, krále Sálmána  a dlouhé řady dalších arcilotrů, kteří se naučili říkat ve své době ty správné fráze. Nu alespoň každý bude vědět, do které skupiny Havel patřil.

Když se podívám na současný svět, moc skutečných amerických hrdinů už vidět není. Mezi poslední zoufalce patří ten bývalý gruzínský prezident a blbeček v jedné osobě. Porošenko, ten si jede svoje, Kurdové si jedou svoje, Erdogan si jede svoje, I ten Sálmán a Netanjahu spíše vrtí psem než naopak. Pár hujerů je ještě v Evropě, ale to je taková křeč. Většinou jsou to spíš pitomci než velcí státníci či velké osobnosti. 

Kde na světě mají amíci nějakého svého koně, který by opravdu hájil americké zájmy? I ten čečenský Kadyrov je víc Putinovec do statků a hrdel než kterákoliv americká loutka. ani ti Jihokorejčíci či Japonci už nejsou co bývali.  USA se samozřejmě snaží, ale každá další barevná revoluce jen spustí síly, které si jedou svoje zájmy za americké prachy.  Takhle nevypadá světové spiknutí, takhle vypadá rozpad impéria. Zoufalá snaha najít si spojence a když ho najdu, tak ten šmejd si dělá co chce. Nakonec je to jen rozmnožení nepřátel, nic víc. 

Erdogan má díky americkým prachům druhou největší armádu NATO. A ani ti největší eurohujeři a američtí rektální alpinisté si už netroufají tvrdit, že je náš spojenec. Barevné revoluce nejsou americká genialita, ale americká blbost. Skutečně věrní spojenci už nejsou k mání. Ukázalo se, že při správně zvolené strategii si Říše sama zaplatí odboj proti sobě a ještě zbude na osobní ambice zneuznaných jednotlivců.  

zdroj:https://www.vidlakovykydy.cz/clanky/barevne-revoluce
 
 
---------------------------------------------

Cena chaosu

Budu pokračovat ve včerejším článku o barevných revolucích. V diskusi jsme celkem vzápětí došli k názoru, že Američanům nejde ani tak o spřátelené režimy jako o vytváření chaosu, který jim (nebo přinejmenším určitým kruhům v USA) vyhovuje. Já osobně jsem ochoten připustit, že nějaký vrcholný manažer od Rockwellu nebo Boeingu se tetelí blahem, jak jdou na odbyt jeho letadýlka, raketky a další munice. Jsem ochoten připustit, že zbrojařská loby dělá všechno pro to, aby současný penězovod nevyschnul a rozhodně nemá zájem o seškrtání vojenských výdajů. Ale nevěřím, že je to všeobecný americký postoj v kongresu nebo u prezidenta. 

Proč? 

Jestliže USA záměrně vytváření chaos, pak nechápu, proč ho dělají tak draze. Zkusím to vysvětlit. Americká přítomnost v Afghanistánu stála prozatím zhruba 750 miliard dolarů. Americká přítomnost v Iráku se odhaduje na 3 tisíce miliard dolarů. Američané na svůj chaos vynaložili něco okolo čtyř bilionů dolarů. 

Vlastní vojenské výdaje z toho ovšem tvoří jen tu menší část. Nejméně polovinu peněz stály všechny ty základny, silnice, obnovování potřebné infrastruktury, budování místních sil, budování úřadů, obnova země, či jak se to jmenuje. Afghánská armáda je placena Američany, Irácká armáda je placena Američany, vůbec celé ty spřátelené vlády se svými mraky úředníků, to všechno platí Amíci. Ty miliony betonových bloků, kterými jsou obehnány vládní čtvrti, ty obrovské základny o hraně čtverce padesát kilometrů, ta letiště, ropovody, přístavy, checkpointy... podobný výčet by mohl mít tisíce položek. V Iráku jsou tisíce kilometrů betonových bloků čtyři metry vysokých proti sebevražedným útočníkům... Jen ty bloky stály miliardy dolarů a dolárk natekly do místních betonárek, akcionáři Boeingu z toho neviděli ani floka dividend.  

Dva biliony dolarů nespotřeboval vojenskoprůmyslový komplex, ale spotřebovali ho zkorumpovaní domorodci, místní betonárky a platy vojáků v turbanech, kteří přes den berou od Amíků prachy a v noci se mění v Tálibán nebo IS. Troufnu si tvrdit, že tyto výdaje budou ještě vyšší. 

Ptám se, proč? To by nebylo lepší udělat to, co udělala Evropa v Libyi?  Prostě shora naházet bomby, dodat lehké zbraně a nechat je, ať si ten chaos udělají sami? Libye je levná, tedy mohla být, ale nepředbíhejme.  Nebo tak jak to dělají Saúdové v Jemenu... bombardují, ostřelují a všechno ostatní se děje samo. Bordel nad bordely za pár dolarů. 

Proč by ten vojenskoprůmyslový komplex měl dopustit, aby takové obrovské prachy odtekly někam pryč? Za to by mohlo být bomb a drahých hraček...

Stará poučka říká, že události se nemají zdůvodňovat spiknutím, pokud se dají vysvětlit obyčejnou blbostí. Toto je ten stejný případ. Parta blbců, kteří pořádně nikdy nevystrčili nos uvěřila vlastní propagandě o tom, jak jsou v USA nejlepší, nejsilnější, nejsvobodnější a jakmile někde budou svobodné volby, tak tam bude stejná svoboda i stejný blahobyt. A tak se do toho pustili. Demokracie musí zvítězit i kdyby na chleba nebylo.

A teď se v tom plácají. Žádný předpoklad se nesplnil. Irák není bezpečnější a lepší země. Není ani přátelský. Nedá se z něj odejít bez ztráty kytičky, protože doma v USA jsou tisíce ambiciózních mladých mužů, kteří chtějí být senátory, poslanci a diplomati. Ti se jen třesou na podobnou příležitost, usvědčit tu starou gardu ze lží a sebrat jim hlasy. A tak tam staří jestřábi zůstávají a platí miliardu dolarů denně, aby se tam udrželi. Půlku ročního rozpočtu své armády dají každý rok do pouštní zemičky. Kdyby odešli, tak udržet ten chaos zvládnou politikou B-52. Ale nemohou. Byla by to prohra, kterou si velmoc nemůže dovolit. 

Ani Trump a jeho Amerika na prvním místě s tím nemůže nic udělat. A tak  jen krvácejí z otevřených ran a platí a platí. Čína roste, Rusko je sebevědomé, už nejsou schopni mít odpovídající kapacity všude po světě, ale nemohou navýšit rozpočty na křižníky a rakety, protože platí v Iráku a Afghanistánu cokoliv, co má alespoň trochu fungovat. Co si neudělají sami, to není. 

Ostatně podívejte na Evropu... také si mysleli, jak se zbaví Kaddáfího v jedné pouštní zemi, co měla ropu a vystrkovala hlavu. Když to vyjde, bude spřátelená země, když ne, bude levný chaos... A jak to dopadlo? Miliony migrantů a obrovské náklady na mnoho mnoho let. Možná sociální demokraté v Německu a Francii počítali s hlasy přistěhovalců, když dělali ty zákony o přistěhovalectví, ale moc jim ten kalkul nevyšel. Leckde už jsou vymazaní z politické mapy. 

Ne, to není žádný geniální plán elit, to je jen krátkozrakost, hloupost a slepota. A Rusko se na to dívá, Čína se na to dívá a dělají to, co radil už hodně dávno Sun´c - Když dělá nepřítel chybu, netřeba ho rušit. 

zdroj:https://www.vidlakovykydy.cz/clanky/cena-chaosu

Facebook komentáře