Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Autocenzura, svět zakázaných slov, která nikdo nezakázal

Vzpomínám si, jak se za socialismu nedoporučovalo používat některá slova. Např. Svobodná Evropa, Charta 77, Plastic People, Hlas Ameriky, Kryl, Woodstock atd.

Zajímavé však je, že ve skutečnosti žádný oficiální zákaz neexistoval, a přesto lidé často používali autocenzuru ve svých projevech, protože se obávali o své zaměstnání nebo kvalitu životního stylu, pokud by navenek nebyli v souladu s hlavním proudem.

V porevoluční době se nic zásadního nezměnilo. A tak mnoha lidem došlo, že podbízivé chování lidí vůči režimu nezávisí ani tak na konkrétním politickém systému, ale především na klasickém pudu sebezáchovy v lidském chování.

  • autocenzura-svet-zakazanych-slov-ktera-nikdo-nezakazal

I v dnešní společnosti přežít znamená být součástí výhod společnosti, ve které žiji, tím, že můj vlastní "mediální a společenský" obraz bude v souladu s tím, co hlásá většinová společnost nebo můj chlebodárce. Jedná se o autocenzuru, která prostupuje celou společností, ale logicky je nejviditelnější v takzvané novinářské práci.

Například český profesor Ota Ulč si všímá sílící tendence kontrolovat používání slov v Americe. Například...

Univerzita v New Hampshire vydala vhodnou politicky korektní příručku nazvanou "Bias-Free Language Guide" se seznamem slov, která sice nejsou zakázána za všech okolností, ale jsou označena jako "problematická", takže jejich definitivní zákaz je teprve na cestě. Patří mezi ně "Američan", "homosexuál", "ilegální cizinec", "běloch", "pracovní síla", "čerstvý", dokonce i "pošťák", "předseda", také "starší", "senior", "nadváha". ", "vada řeči", "hloupý", "sexuální preference". Pachatel - student nebo učitel - je pak podroben kázeňskému postihu a ideologické převýchově, která je obvykle prezentována matoucím eufemismem "školení o rozmanitosti".

Univerzita Jižní Karolíny zakazuje "škádlení, zesměšňování, urážení - škádlit, zesměšňovat, urážet".

A Ota Ulč si také klade zásadní otázku. Kdo bude hodnotit tato jedinečná správná slova?

Ano, kdo bude samozvaným morálním soudcem, jako u nás například lidé z některých novin, o jejichž objektivitě lze s úspěchem pochybovat, ale o jejichž loajalitě k určitému politickému názoru či ideologii už není pochyb.

Nebo dokonce vytvoření úřadu několika poslušných úředníků, jak je to vidět například v byrokratickém systému EU, kde vás za 20 000 eur měsíčně úspěšně zbaví jakékoli osobní ideologie a iniciativy.

Je proto otázkou, kdy se tyto myšlenky v naší zemi plně rozvinou. Znamení jsou již k dispozici. Zbývá jen získat souhlas většiny nebo přijmout nařízení vládnoucí menšiny.

zdroj: http://voltaire.netkosice.sk/index2.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře