Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

SLAVNÉ DNY 4: Světový den knihy a autorského práva – překlady jako nástroj k sbližování národů?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • 280_7204bf6480e9e3819f69aacb0ede9245
Prostřednictvím Světového dne knihy a autorských práv UNESCO usiluje o podporu čtení, publikování a ochranu duševního vlastnictví. 23.dubna je symbolické datum světové literatury, 23. dubna 1616 zemřel Cervantes a Shakespeare. 23. dubna je také datem narození nebo úmrtí jiných významných autorů, jako jsou Maurice Druon, Vladimir Nabokov, Josep Pla a Manuel Mejía Vallejo.
To je důvod, proč si právě toto datum UNESCO vybralo jako den celosvětového holdu knihám a jejich autorům. V tento den by měli být lidé, a zejména mladí, podporováni, aby objevili radost z čtení a získali ke knihám náležitou úctu.

Nápad na tuto oslavu vznikl v Katalánsku (Španělsko), kde se stal tradicí dávat růži jako dárek pro každého, kdo si koupí 23. dubna knihu.

Úspěch Světového dne knihy a autorských práv závisí především na podpoře všech zúčastněných stran: autoři, nakladatelé, knihovníci, učitelé, veřejné a soukromé instituce, humanitární nevládní organizace a sdělovací prostředky.

Rok 2012 znamená také 80. výročí Index Translationum. Tato mezinárodní bibliografie překladů poskytuje jedinečný nástroj pro monitorování překladatelských děl na světě. UNESCO oslaví toto výročí tím, že organizuje diskusi o tomto nástroji. Při této diskuzi, která se bude konat v sídle UNESCO dne 23. dubna 2012, se setkají výzkumní pracovníci a uživatelé indexu Translationum, stejně jako odborníci v oblasti překladu a knižního trhu.

Proto jsou aktivity organizované ve spolupráci s letošního Světového dne knihy a autorských práv zaměřeny zejména na téma knihy a překlady.

„Překlad je prvním krokem ke sblížení národů a je také decentralizací zkušenosti, učí rozmanitosti a dialogu. Překlad je jedním z hlavních principů naší tvůrčí rozmanitosti, která obohatí každý jazyk prostřednictvím kontaktu se všemi ostatními."

Irina Bokova, generální ředitel

Poselství ke Světovému knihy a autorských práv 2012

Zdroj: 

http://www.unesco.org/new/en/unesco/events/prizes-and-celebrations/celebrations/international-days/world-book-and-copyright-day-2012

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře