Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Zatčení izraelského špióna v Egyptě ukazuje, že Washingtonu a Tel Avivu jde skutečně o hodně

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Finian Cunningham

Amatérské video zachycující zatčení údajného špióna v Egyptě, jenž patřil k Průzkumné jednotce Generálního štábu (Sajeret Matkal), naznačuje, že se Tel Aviv obává bouře, která zachvátila Mubarakův režim a svědčí o tom, že probíhají pokusy destabilizovat lidovou revoluci za pomoci vnějších sil.

Sabotáž, kterou mezitím provedli neznámí pumový útočníci v sobotu 5. února ráno na hlavním egyptsko-izraelském plynovodu ve městě Al-Ariš v Severním Sinaji, by mohla být začátkem kampaně za destabilizaci Egypta a k ospravedlnění další zahraniční intervence v této zemi, intervence, která by podpořila americké a izraelské snahy o záchranu režimu, jenž tak věrně sloužil jejich zájmům, který se však nyní vymyká jejich kontrole.

Video (1), odvysílané íránskou stanicí Press TV (2), ukazuje neznámého muže, jak je odváděn egyptskou armádou mezi skandujícími protivládními demonstranty. Objevily se zprávy, že nejprve byli demonstranty zadrženi dva Izraelci, když uprostřed násilných střetů cestovali v autě napříč hlavním městem Káhirou.

Tyto incidenty následují po nedávném prohlášení izraelské vlády, že „bedlivě sleduje" lidové povstání v Egyptě, které po 11 dnech pouličních shromáždění konajících se navzdory zákazu vycházení po celé zemi, hrozí svrhnout 30 let starý a Spojenými státy podporovaný režim Husního Mubaraka. Přes všechny pokusy režimu bít lidi surově na ulicích, útočit na ně kameny, noži, pistolemi a zápalnými bombami, protestní hnutí zůstává silné a odmítá sklonit hlavu, opravdu je čím dál silnější.

Izrael údajně den předtím poslal Mubarakově sužované diktatuře, kterou Tel Aviv, spolu s Washingtonem, považuje za „důležitého spojence", vybavení na rozhánění davů.

Izraelské vládní zdroje, podle Middle East Monitor, uvádějí, že stát Izrael dal „všechny své kapacity" k dispozici generálu Omaru Sulejmanovi, Mubarakem nedávno jmenovanému viceprezidentu a dlouhodobému spolupracovníku Mossadu, na „ochranu režimu v Egyptě." (3) Sulejman je v západních médiích představován jako Washingtonem stanovený dědic postmubarakovského režimu.

Celkově jde o to, že Tel Aviv a ještě více jeho sponzor Washington jsou vyděšeni hrozbou, kterou by povstání v Egyptě mohlo představovat pro jejich životní zájmy na celém Blízkém východě, v severní Africe a jinde. To vysvětluje horečnatou diplomatickou a vojenskou komunikaci během minulého týdne mezi těmito dvěma velkými městy a Káhirou. Když se nad tím zamyslíte, tak intenzivní komunikace ze strany amerického prezidenta Obamy a veškerých vysokých vládní činitelů, ujištění o vojenské pomoci z Washingtonu a Tel Avivu, nestoudné vměšování do záležitostí údajně suverénního státu a nyní zřejmě zapojení tajných agentů, to vše vypovídá o jediné věci - o panice.

Izrael si představuje možnost, že ztratí klíčového spojence a spolupracovníka - Egypt pod nadvládou Mubarakova vojenského aparátu - pro pokračování své zločinné války proti palestinskému lidu a agrese vůči Libanonu, Sýrii a Íránu. Bez Egypta jako svého zločineckého partnera je izraelská schopnost vést v tomto regionu válku značně oslabena.

Z hlediska Washingtonu je v sázce ještě více. Pro USA jsou jak Egypt, tak Izrael pilíři jejich imperiální moci. Ztráta Egypta - s počtem obyvatel přesahujícím 80 milionů, největším v arabském světě -  by Washingtonu způsobila stejný druh traumatu, ze kterého se stále ještě vzpamatovává od doby, kdy kvůli íránské revoluci před 32 lety přišel o íránského šáha. Vzhledem k tomu, že bezprostředně hrozí, že přijde i o Egypt - přirozeného vůdce arabského světa, jehož pozitivní roli Spojené státy již dlouhou dobu prostřednictvím své loutky Mubaraka narušují a potlačují - byl by otřes vzniklý americkým geopolitickým plánům ještě větší.

Skutečně nezávislý a demokratický Egypt by byl smrtelnou ránou americkému imperialistickému vměšování a válečnému štvaní. Bez Mubarakova režimu či kohokoli jiného, koho by Washington určil, aby ho vedl, může Egypt osvobozený od nadvlády USA spustit domino efekt, který by mohl přivést k pádu další, méně impozantní režimy podporované USA.

To by samozřejmě mělo být dobrou zprávou pro celý region i mimo něj vzhledem k možnosti ustavení vlád, které by sloužily sociálním a hospodářským zájmům svých lidí na rozdíl od úzké zkorumpované elity a jejich chlebodárců ve Washingtonu. Mohla by to také být dobrá zpráva pro novou éru mírových vztahů v konflikty sužovaném regionu a zvláště pro dlouho očekávanou spravedlnost pro Palestince.

Mělo by to sloužit jako tvrdá lekce těm, kteří si naivně myslí něco jiného. Washington svými machinacemi a kličkováním ukazuje, že je okázale proti všem možným přednostem a výsledkům, které by demokratická revoluce v Egyptě mohla přinést. Maškaráda, která tak dlouho trápila tuto oblast je odhalena.

Egypťané ještě svého tyrana a jeho tyranský režim neporazili. Pomocí svého boje za demokracii odhalují brutální realitu zapojení vlády USA do dění v jejich zemi a na celém světě.

Z těchto důvodů si můžeme být jisti, že impérium vrátí úder. Spolu s kyvadlovou diplomacií na pomoc egyptskému „spořádanému přechodu" (což znamená, obnovení pořádku v souladu se zájmy USA), můžeme také očekávat další tajné operace amerických a izraelských protipovstaleckých sil v této zemi, které udělají všechno pro to, aby Egypťanům zabránili v dosažení jejich demokratických práv. Při zpětném pohledu lze pochopit, proč Íránci museli nutně po své revoluci přijmout nepřátelský postoj vůči USA. Osa USA-Izrael je nejvíce destabilizující silou, která představuje hrozbu pro mír jak na Blízkém východě, tak na celém světě.

Odkazy:

(1)

">

(2) http://vodpod.com/watch/5499912-israeli-spy-detained-in-egypt-amid-unrest

(3) http://www.middleeastmonitor.org.uk/news/middle-east/2009-israel-places-resources-at-suleimans-disposal-qto-protect-the-egyptian-regimeq

 

Finian Cunningham je novinář a hudebník: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.myspace.com/finiancunninghammusic

 

Zdroj: http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=23088, překlad: Karel Hyka

 

Facebook komentáře