Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Západ promeškal vznik rusko-čínského kolosu

Západní sdělovací prostředky byly poněkud zaskočeny výsledky setkání Vladimíra Putina se Si Ťin-pchingem. Moskva a Peking se dohodly na těsnější spolupráci na diplomatickém poli – a to především při urovnání severokorejského problému. Jasný společný názor na řadu závažných otázek zřetelně dokládá upevnění spojenectví Ruska s Čínou – tedy právě to, čemu chtěl Západ zabránit.

Chtěl tomu zabránit, ale příliš se mu to nepodařilo. Britský deník The Guardian, zklamaný z dalšího neúspěchu „civilizovaného“ západního světa, přisoudil odpovědnost za další sblížení Moskvy a Pekingu administrativě nového prezidenta USA, který je v článku označován jako „poněkud nekonsekventní“.

  • zapad-promeskal-vznik-rusko-cinskeho-kolosu

Navíc pak podle britských novinářů Spojené státy poté, co vstoupil do Bílého domu miliardář Trump, ztrácejí svou dominantní roli ve světě. Spojenectví Ruska a Číny, které tak silně znepokojuje The Guardian a západní analytiky, je postaveno na společných vzájemně výhodných ekonomických, politických a kulturních zájmech a vytvářelo se během řady let.

Diplomatický duet Vladimíra Putina a Si Ťin-pchinga ostře kontrastuje s tím, jak „fungují“ vztahy mezi USA a EU, kde USA jen „nevybíravě vyhrožují a vyvíjejí tlak“ na své evropské přátele. Dosud nevídaný rozsah strategického spojenectví mezi Ruskem a Čínou naopak vyjadřuje mimo jiné i jejich společné úsilí k řešení konfliktů na celém světě.

Jak píší britští novináři, měl by si Západ „sypat popel na hlavu“ za to, že toto sbližování dvou největších „soupeřů“ USA a Evropy nebylo včas podchyceno ani sdělovacími prostředky, které daly přednost „vměšování“ Ruska do amerických prezidentských voleb, ani vedoucími evropskými politiky, kteří zas upřednostnili svou osobní strategii spolehnout se, jako vždy, na svého zámořského „hospodáře“.

The Guardian stejně jako západní odborníci náhle prohlédli a tvrdí, že toto dlouhodobé vzájemně výhodné spojenectví zosnované a uskutečňované Putinem a Si Ťin-pchingem může v krátké době zhatit ambice amerického prezidenta, který doposud nedospěl k názoru, jakou politiku bude ve vztahu k Rusku a Číně provádět.

A co se týká Evropy, ta je teď samozřejmě také zmatená – vždyť příkazy z Washingtonu ještě žádné nepřišly.

„Rusko-čínský kolos nabírá obrátky – a Trump připomíná jakéhosi nešťastníka z obrázkového komiksu, ležícího na trati s nohama přivázanýma ke kolejím“

Zajímavé na tom všem je, že evropská média hodila všechnu vinu za upevnění vztahů mezi Ruskem a Čínou na Washington, který se „utápí“ ve svých vlastních vnitřních šarvátkách. Trump, který se snaží „otrkat“ a trochu vzpamatovat ve světle skandálů týkajících se jeho údajného „spojení“ s Rusy, se zkrátka nikdy nezajímal o reálnou politiku – a zatím se zabývá neustálými obhajobami proti nejrůznějším útokům, což ještě více snižuje jeho autoritu.

Evropa díky tomuto plačtivému článku o nezáviděníhodné budoucnosti Západu, způsobené novým prezidentem USA, znovu prokázala, jakou roli zaujímá v rámci „tandemu“ se světovým hegemonem Spojenými státy.

Je to role „oběti“ či „otroka“, za kterého rozhodují všichni o všem. Místo toho, aby se Evropané střízlivě podívali na mapu světa a uznali společné zájmy dvou světových velmocí – Číny a Ruska – a výhody připojení se k tomuto svazku, tak se jak britský deník, tak funkcionáři EU snaží vypadat bezmocně před tváří „hrozby z Východu“. A to všechno samozřejmě jen kvůli Trumpovi.

Je zcela zřejmé, že článek zveřejněný ve vlivném britském deníku si klade vyšší cíle než jen něco jako další „rýpnutí si“ do Donalda Trumpa. Rozpoutal v Evropské unii další debatu o nutnosti nalézt vůči Rusku a Číně nové páky ekonomického a politického nátlaku, neboť jsou oba tyto státy již příliš silné na to, aby je bylo možno rozdrtit jen veřejným odsouzením a sankcemi.

Nelze proto pochybovat o tom, že se z evropských think-tanků co nejdřív vynoří články na téma „strategie jak čelit rostoucímu vlivu Moskvy a Pekingu“. Budeme na to netrpělivě čekat.

Jen by si Evropané měli uvědomit, že pokud se začnou zapojovat do konfrontace, na podporu USA se budou moci jen těžko spolehnout. Minimálně ne na Trumpa, pro kterého je mnohem důležitější zůstat v prezidentském křesle.

Anna Irbulatova

Zdroj: Politikus.ru

http://www.eurasia24.cz/blogy-a-komentare/item/2506-zapad-promeskal-vznik-rusko-cinskeho-kolosu

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře