Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Zabíjí pocit viny Západ zevnitř? napsal Giulio Meotti

"Faktem je, že nemáme tušení, co by se stalo s prastarými světovými starožitnostmi, kdyby nebyly chráněny ve sbírkách na Západě. Mohly by poklady Letního paláce v Pekingu přežít Maovu kulturní revoluci? Přežily by Elginovy mramory (mramorové skulptury odvezené hrabětem Elginem z Atén) turecké turistické průvodce, kteří odsekávali kousky soch, a prodávali je jako suvenýry? Ušetřil by ISIS ty artefakty na Středním východě, které přežily v evropských muzeích?" - Zareer Masani, historik.

Když byli křesťané v Iráku násilně hromadně vyháněni, vražděni a pronásledováni takzvaným Islámským státem, Západ zůstal zticha - jako by tito křesťané byli agenty Západního kolonialismu a ne legitimními a nejstaršími obyvateli Středního východu, dávno předtím než Arabové konvertovali na islám.

Když dav zničil Francouzský institut v Káhiře a spálil knihy a sbírky, tak ti, kteří nyní chtějí vrátit "koloniální artefakty", mlčeli. Kde jsou teď naši Památkáři?

  • zabiji-pocit-viny-zapad-zevnitr-napsal-giulio-meotti

"Pocit viny" za kolonialismus ničí Západ zevnitř a podle profesora Bruce Gilleyho z této slabosti profitují autoritářské režimy jako Írán, Rusko, Čína a Turecko.

Facebook komentáře