Trojitá aliance Číny, Ruska a Íránu ukazuje svou vojenskou sílu a je výzvou pro Bidena
- Podrobnosti
- Speciály CFP! / Svět kolem nás|
- 13. únor 2021|
- Gustavo Sierra|
- 8472 x
Flotily těchto tří zemí provádějí společná cvičení v Indickém oceánu a upevňují svou pozici na Středním východě.
Osa Čína-Rusko-Írán se konsoliduje a připravuje se čelit zájmům USA na celé planetě. Dobrým příkladem toho, co se děje, jsou druhé společné námořní manévry za něco málo více než rok, které začnou příští týden v Indickém oceánu.
Na konci prosince 2019 se konaly v Ománském zálivu. A není to jediná úroveň spolupráce z těchto tří zemí: Rusko a Írán podporují režim Bašára Asada v Sýrii a koordinují jejich vojenské akce.
Všichni tři působí koordinovaně ve Venezuele a několika afrických zemích; udržují úzké spojenectví s dalšími regionálními mocnostmi, jako je Indie a Turecko. A to vše se odehrává ve vakuu, které zanechala Trumpova administrativa.
Bidenova administrativa teprve začíná a slíbila, že pro Spojené státy bude požadovat přední roli v globálních záležitostech. Koncept, který tato čínsko-rusko-íránská osa podrobuje zkoušce.
Trilaterální vojenská cvičení oznámil minulé pondělí ruský velvyslanec v Teheránu Levan Jagaryan. „Další multilaterální námořní cvičení se bude konat v severní části Indického oceánu v polovině února 2021,“ uvedl Jagaryan. „V jejím průběhu se mimo jiné plánuje spolupracovat na provádění pátracích a záchranných akcí a opatření k zajištění bezpečnosti plavby. Téhož dne hovořil prezident Joe Biden na ministerstvu zahraničí a prohlásil, že „Amerika je zpět“, ve smyslu návratu k tradičním zahraničněpolitickým pozicím, které byly „rekalibrovány“ v rámci politiky „America First“ Donalda Trumpa.
Biden slíbil, že bude vůči Rusku tvrdší, ve svém prvním telefonátu obvinil Si Ťin-pchinga z čínské rozpínavosti v Asii a porušování lidských práv a řekl, že nezruší Trumpovy sankce vůči Íránu a jednostranné odstoupení od jaderné smlouvy z roku 2015 - až do doby, než vláda ajatolláhů nezastaví obohacování uranu nad úroveň stanovenou dohodou.
Osa Peking - Moskva - Teherán je z demografického hlediska gigantická a má 1,5 miliardy lidí . I z geografického hlediska je tento blok obrovský, s 29 miliony kilometrů čtverečních a ekonomikou, která dohromady představuje 22% světového HDP.
Navíc se dvěma jejími členy: Čínou a Ruskem, kteří jsou součástí exkluzivního jaderného klubu a stálými členy Rady bezpečnosti OSN, s příslušným právem veta. Nová osa je rovněž vybavena ohromnou vojenskou mocí schopnou působit v oblastech sporu v námořní, pozemní a vzdušné oblasti proti Severoatlantické alianci (NATO).
Velvyslanec Jagaryan, který se příležitostně stal mluvčím ruského ministerstva zahraničí, zopakoval podporu své země íránské jaderné dohodě a spolupráci na výstavbě a provozu kontroverzní jaderné elektrárny v Bushehr. „Moderní historie rusko-íránské vojensko-technické spolupráce je stará více než 50 let,“ uvedl Jagaryan. „V průběhu let došlo v této choulostivé oblasti k navázání stabilních kontaktů mezi našimi zeměmi, zaměřených na vzájemně výhodnou spolupráci s povinným zohledněním zájmů obou stran.“
Z méně diplomatického hlediska poskytuje Kreml Íráncům moderní zbraně a testuje je v boji v Sýrii. Tam, v zemi, která byla od roku 2011 uvázána ve válce, má Rusko svoji mocnou námořní základnu v Tartusu, která mu umožňuje kontrolu východní části Středozemního moře. Ruský diplomat uvedl, že doufá, že dvouletá dohoda o dvoustranných vztazích mezi Moskvou a Teheránem bude automaticky obnovena na pět let, a ponechá otevřené dveře možné nové dohodě.
Mezitím íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif naznačil další prohloubení spolupráce s Čínou a to den před další možnou dlouhodobou dohodou s Čínou. Řekl, že podepsání 25letého plánu hospodářské spolupráce s Čínou „není daleko“. „Naše strategická vize pro region musí být inkluzivní, nikoli založená na opomenutí,“ řekl Zarif. "Írán je pro region nepostradatelný." Nikdo nemůže vynechat Írán z regionálních rovnic.“
Írán se snaží především zvrátit bolestivé ekonomické sankce uvalené Spojenými státy na Írán, poté co USA opustily jadernou dohodu formálně známou jako Společný komplexní akční plán (JCPOA), což odůvodnily tím, že údajně Írán nedodržoval limity pro obohacování uranu. Írán pozastavil tyto limity jako odvetu za sankce a následné selhání evropských stran při normalizaci jejich obchodních vazeb. Čína a Rusko však nadále podporovaly JCPOA.
Íránský nejvyšší vůdce Ali Khamenei poděkoval oběma národům za jejich postavení a znovu vyzval „Velkého satana“, jak íránský režim nazývá USA od islámské revoluce v roce 1979. „Pokud chtějí, aby se Írán vrátil ke svým závazkům JCPOA musí Spojené státy odstranit všechny sankce. Řekl Chameneí. „Poté, co to udělají, obnovíme naše závazky.“
Mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price uznal, že Spojené státy učinily jednostranný krok tím, že dohodu opustily, ale udržel si postoj, že Írán bude muset učinit první krok k návratu Washingtonu. "Pokud Írán obnoví tento úplný soulad, Spojené státy učiní totéž."
Čínsko-rusko-íránská trojitá aliance byla posílena syrskou občanskou válkou. Společně lobovali na různých frontách, aby zabránili západním mocnostem a jejich blízkovýchodním partnerům uspět ve svržení Assadova režimu. Za tímto účelem založili základny vojenských operací poblíž Íránu, jižního Ruska a západní Číny. V případě Pekingu to byl nepostradatelný krok pro jeho bezpečnost. Ze Středního východu a střední Asie přijímá asi 50% ropy a zemního plynu, který potřebujete pro svou ekonomiku.
Již v květnu 2014 Si Ťin-pching na konferenci o interakcích a důvěře v Asii (CICA), která se konala v Šanghaji za účasti ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho íránského protějšku Hasana Rohaniho, uvedl, že „CICA se musí stát dialogem o bezpečnosti a vzájemné spolupráci, platformou pro spolupráci a měla by zavést mechanismus konzultací v oblasti obrany s cílem vytvořit centrum reakce na bezpečnost v případě závažných mimořádných událostí.“ Poté byla podepsána historická dohoda o dodávkách ruského plynu do Číny za 400 miliard dolarů.
To byl začátek této osy, která nyní ukazuje své vojenské možnosti v Indickém oceánu a která slibuje, že bude největší výzvou mezinárodní politiky, které bude Joe Biden a jeho evropští spojenci v příštích čtyřech letech čelit.
(Výběr a překlad CFP)
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
Související články