Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Su-57 pro Turecko? Už ne jen prostředek nátlaku

Hodnocení uživatelů:  / 6
NejhoršíNejlepší 

Ačkoliv to zprvu znělo jen jako silná slova či prostředek politického nátlaku, stále více se ukazuje jako reálná možnost, že Turecko nakoupí stíhačky páté generace nikoliv ve Spojených státech, ale v Rusku.

  • su-57-pro-turecko-uz-ne-jen-prostredek-natlaku
V Kongresu totiž sílí hlasy pro úplné zablokování prodeje amerických F-35 Turecku kvůli tomu, že Ankara neupustila od nákupu ruských protivzdušných komplexů S-400. Ty už jsou prakticky na cestě do Turecka, zatímco americká ochota vyrábět pro Turecko stíhačky F-35 rychle mizí – a namísto toho se dostavuje rozčarování.
 
Turecko zjevně počítá s americkými sankcemi nejen v rámci tohoto programu: podle médií se už začalo předzásobovat náhradními díly pro zbraňové systémy zakoupené již dříve v rámci NATO a rozhlíží se po dodavatelích mimo ty tradiční.
Představitelé Ruska i Turecka už několikrát naznačili ochotu dohodnout se na prodeji nejnovějších ruských stíhaček páté generace Su-57.
 
Tato varianta náhrady F-35 má v Turecku řadu zastánců i podporu některých médií vzhledem k výrazně lepším předpokládaným výkonům ruského stroje na úkor amerického, zejména pokud jde o letové vlastnosti, rychlost a schopnost létat nadzvukovou rychlostí bez použití přídavného spalování, dolet, nosnost výzbroje, univerzálnost, použití technologie vektorování tahu a podobně.
 
Jako další alternativa přichází v úvahu vyvíjený čínský letoun FC-31, který je však teprve v raném stadiu vývoje a za ruským strojem pokulhává i v předpokládaných parametrech.
 
Turecko současně zahájilo několik programů náhrady zahraničních zbraní vlastními, počínaje ručními zbraněmi, přes obrněná vozidla a tanky, plavidla různých kategorií, bezpilotní prostředky až po vrtulníky a proudové bojové letouny.
Na nedávném pařížském aerosalonu měla premiéru plnorozměrná maketa turecké stíhačky páté generace TF-X včetně širokého spektra střel. Reprezentanti ruského průmyslu přitom nevyloučili možnost zapojení ruských technologií do tohoto programu.
 

Facebook komentáře