Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Sdružení BRICS zakládá vlastní rozvojovou banku

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • BRICS_Summit-1
Projekt BRICS týkající se založení Banky rozvoje je včasný a reálný. Hlasu Ruska to řekli experti těsně před setkáním vedoucích činitelů Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižná Afriky v Novém Dilí ve dnech 28. – 29. března.

Jako první přišla s iniciativou založení vlastní banky rozvoje této organizace Indie – návrh zazněl v průběhu schůzky ministrů financí a šéfů centrálních bank zemí BRICS v Mexiku. Partneři tuto myšlenku podpořili a dodali, že je nezbytné tento návrh důkladně propracovat.

Založení nové banky je logickým a včasným krokem, který umožní formátu BRICS získat přesnější instituční podobu, – soudí vedoucí činitel Centra politického výzkumu Ústavu ekonomiky RAV Boris Šmeljov.

Rozšiřování obchodní a ekonomické spolupráce v rámci BRICS vyžaduje bankovní doprovod. Za těchto podmínek je založení centrální banky naprosto odůvodněné. Umožní to zjednodušit proceduru vzájemných plateb při obchodních transakcích, ekonomické styky budou díky tomu efektivnější.

Země BRICS realizují ještě jeden rozsáhlý projekt. Začínají společně vycházet na světové fondové burzy. O tom se v loňském roce dohodlo na plenární schůzi Světové federace burz sedm obchodních burz pěti zemí. Jejich cílem je pojistit navzájem rizika a vytvářet společné investiční produkty. A to zase zvýší likvidnost samotných trhů zemí BRICS a zlepší vzájemné porozumění s investory z jiných segmentů světové ekonomiky. V tomto kontextu bude znamenat založení společné Banky rozvoje dodatečný podnět pro jejich ekonomiky – soudí vedoucí oddělení analytických výzkumů investiční skupiny Univer Kapital Dmitrij Alexandrov.

Společná Banka rozvoje, to je moc dobrý nápad. Vyznačuje se zpravidla levným financováním, protože se fakticky jedná o kvazistátní strukturu. Pro ni není hlavním kritériem volby investičního projektu rychlá rentabilita. Může napomáhat rozvoji spolupráce z hlediska vytváření nových výrob, nových pracovních míst, nových druhů zboží.

Kromě toho hodlají účastníci summitu BRICS v Novém Dilí projednat iniciativu Číny, která se týká zvýšení vzájemného úvěrování v juanech. Za tímto účelem připravila čínská Banka rozvoje k podepsání s partnery memorandum o vzájemném porozumění.

Připomínáme, že před tím se už země BRICS dohodly, že budou převádět účtování ve vzájemných obchodních vztazích do národních měn.

zdroj: czech.ruvr.ru

Facebook komentáře