Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Proč USA a Ukrajina nechtějí ztratit kontrolu nad transportem ruského plynu a ropy do Evropy?

Hodnocení uživatelů:  / 13
NejhoršíNejlepší 

Autor: Marie Divišová

Kolem plynovodu NordStream2 pokračuje pokerová situace. Pokládku potrubí zahájil Akademik Čerskij - loď ukládající podvodní potrubí. Nezafungovalo tedy americké vydírání, kterým před časem USA zablokovaly práci lodě, když pohrozily sankcemi firmám, které budou spolupracovat s lodí - a tak loď dlouho nemohla získat certifikaci, pojištění ani zásobování. Zjevně se podařilo Rusku problém vyřešit a Čerskij začal s pokládkou potrubí. Do ukončení plynovodu zbývá nyní položit asi 100 km podvodních trubek a pokládka by měla být ukončena během léta.

  • proc-usa-a-ukrajina-nechteji-ztratit-kontrolu-nad-transportem-ruskeho-plynu-a-ropy-do-evropy

Navazující pozemní plynovod EUGAL, který propojuje NordStream s existující strukturou plynovodu Bratrství na hranicích mezi ČR a Německem, už je dokončený a byl zkolaudován tento měsíc.

Rusko odmítlo provést dodatečné dodávky plynu do Evropy přes Ukrajinu. Ukrajinská tranzitní společnost GTS nabídla využití dodatečných kapacit ukrajinských plynovodů do Evropy a Gazprom nechal aukci bez povšimnutí.

Letošní zima v Evropě byla dost silná a trvá dlouho - ve většině evropských měst dosud neskončila topná sezóna a meteorologové slibují ještě studený máj. Takže v Evropě vznikl dočasný nedostatek plynu. Výsledek je očekávatelný - cena plynu na burze TTF s "dodávkou ihned" vyrostla do 272 USD za tisíc kubíků. To je cena běžná uprostřed třeskutých mrazů. A také cena za dodávky v létě vyrostla na více než tříleté maximum.

Zjevně se tedy Gazprom rozhodl nechat Evropské odběratele trochu vycukat, plní nasmlouvané dodávky, ale dodává jenom málo navíc a nechává růst cenu. Spotřebitelé v Evropě tak mají možnost si uvědomit, že NordStream2 Evropa opravdu potřebuje.

Proč USA a Ukrajina nechtějí ztratit kontrolu nad transportem ruského plynu a ropy do Evropy? Jde o peníze a moc?

1) Ano, Ukrajina kdysi měla z toho plynovodu cca 3 miliardy USD, o které se vždycky po každých volbách porvali bývalí politici s nově zvolenými.

2) Druhý význam je, že ukrajinská tranzitní firma z těch trubek pravidelně krade plyn a prohlašují to za "technické ztráty".

3) UKR používají ten plynovod k vydíraní Ruska i EU. Nezaplatí za svůj odebraný plyn a pak vyhrožují, že když tu sumu bude od nich Rusko vymáhat, tak zavřou kohoutky. Už to udělali několikrát a na zaplacení dluhu jim vždycky musela půjčit Evropa a ty dluhy stále narůstají.

zdroj: https://www.eurabia.cz/Articles/45094-proc-usa-a-ukrajina-nechteji-ztratit-kontrolu-nad-transportem-ruskeho-plynu-a-ropy-do-evropy-.aspx

Facebook komentáře