Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Platební neschopnost Řecka nebyla pracovní nehodou

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • imf2
Investigativní novinář Greg Palast informoval jako první o tom, (česky například zde ) že to, co se právě děje v Řecku, je typickým příkladem toho, jak MMF (Mezinárodní měnový fond, také IWF, případně IMF, pozn. překl.) a Světová banka drancují země a přebírají jejich hospodářství. Palast odhalil dokumenty Světové banky, v nichž je vysvětleno, jak MMF a Světová banka zvyšováním cen potravin, paliv a nákladů životního standardu cíleně rozdmýchává násilí a sociální nepokoje, které vedou k protestům a zhroucení společnosti, kterou pak převezmou, aby ji vysávali.


"Nepokoje vyvolané MMF jsou extrémně předvídatelné," cituje Palast bývalého šéfa Světové banky Joe Stiglitze.

"Pokud je národ na kolenou, [MMF] to využije a vyždímá z něj poslední kapku krve. Zvyšují tlak dlouho, až nakonec celý kotel exploduje. "

Tak se to odehrálo v roce 1998, kdy MMF zastavil dotace na potraviny a paliva pro chudé. Palast odhalil, jak byly masové protesty "součástí plánu" MMF a Světové banky a že "sociální nepokoje" sloužily k tomu, aby vyvolaly finanční paniku, což pak umožnilo globálním koncernem levně skoupit infrastrukturu.

"Nepokoje vyvolané MMF (a pod nepokoji mám na mysli pokojné demonstrace, které jsou rozháněny kulkami, tanky a slzným plynem) způsobují další únik kapitálu a státní bankroty,"
píše Palast.

"Toto hospodářské žhářství má svou dobrou stránku - pro zahraniční koncerny, které se pak mohou zmocnit zbývajícího majetku, jako například toho či onoho těžebního práva nebo přístavu, za zlomek jejich hodnoty."

Už během rozhovoru se Sirem Davidem Frostem v televizní stanici Al Jazeera veterán mezi investory Jim Rogers v roce 2009 jasně vysvětlil, že za hospodářskou krizi je odpovědná centrální banka Spojených států amerických (FED) a řekl také, že v zájmu zotavení situace by bylo třeba Světovou banku a Mezinárodní měnový fond odstranit místo zvyšování jejich moci.

"Způsob, jakým má tento systém fungovat až nastanou časy jako nyní, je ten, že solidní, kompetentní lidé převezmou majetkové hodnoty od nekompetentních lidí a že se na pevné bázi začne znovu. Takto to udělala Jižní Korea, takto to udělalo Rusko a dařilo se jim. To, co se děje teď, je to, že kompetentním lidem berou majetkové hodnoty, aby je dali nekompetentním lidem a řekli jim: Teď Konkurujte kompetentním lidem jejich majetkem a jejich penězi. Je to příšerné hospodaření a nebude fungovat, dosud nikdy nefungovalo a nebude fungovat ani teď, "  řekl Rogers.

"Centrální banka ve Spojených státech amerických, Federal Reserve, nechtěla nechat lidi padnout,"
řekl Rogers a dodal, že pokud by bývalý předseda FEDu Alan Greenspan v roce 1998 nechal Long Term Capital Management padnout, Bear Stearns, Fannie Mae a Lehman Brothers by byli stále ve hře, "protože lidé by schytali řádný úder a mnoho lidí by dostalo padáka - ti blbci, kteří spáchali tuto akci - tyto problémy jsme nemuseli mít. "

"Systém má fungovat tak, že pokud uděláte chybu, tak byste měli zkrachovat; on se však bránil tomu, aby tito lidé zkrachovali, zachránil své přátele a teď musíme všichni za ně zatáhnout cech."

Na otázku, zda na Světové bance a MMF vidí něco, co si přece jen zaslouží obdiv, Rogers odpovídá:
"Ne ... to nejlepší, co by se mohlo stát, je zrušit Světovou banku a MMF; byly vytvořeny v letech 1945 a 46 s velmi rozumnými cíli a rozumnými nároky. Ty nároky a cíle však už dávno zapadly prachem, nyní je řídí lidé, kteří dělají skoro všechno jen a jen ve svůj prospěch ... vždyť se podívejte na jejich projekty, budete hluboce otřeseni. "

Na otázku lidí, kteří investovali do akcií, zda jsou některé oblasti hospodářství výhodné i přes krizi, jim Rogers poradil:
"Sežeňte si traktor a naučte se obdělávat půdu."

Zdroj

Překlad z němčiny Ďurino

převzato: http://www.auria.sk/blog/platobna-neschopnost-grecka-nebola-pracovnou-nehodou

Facebook komentáře