Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Perský záliv, Čína a Rusko ukončí ropné obchody v dolarech

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • dollar-oil-bill
Země Perského zálivu spolu s Čínou, Ruskem, Japonskem a Francií pracují na plánu, jak ukončit obchodování ropy v dolarech, píše Robert Fisk v deníku The Independent.

Podle jeho údajů už se uskutečnilo několik setkání ministrů financí a šéfů centrálních bank těchto zemí, kteří posuzovali varianty provázání ceny ropy ke koši valut, v němž by byly japonský jen, čínský jüan, euro, zlato a ještě jedna měna, jejíž vytvoření se teprve chystá a platila by pro Saúdskou Arábii, Spojené arabské emiráty, Kuvajt a Katar.

Informaci o plánu na zrušení dolaru coby měny, v níž se prodává ropa, deníku potvrdily bankovní kruhy v Perském zálivu i v Číně. Zájem o tento proces projevily i Brazílie a Indie.

Podle předpokladu by měl dolar v tomto sektoru zcela skončit k roku 2018, přičemž mezi měny, podle nichž bude cena ropy stanovována, může do té doby přibýt i ruský rubl.

Informace zveřejněné v The Independent podle agentury Bloomberg způsobily oslabení pozice dolaru na asijských trzích. V současnosti dolar klesá hlavně v Japonsku, jehož měna by měla být součástí koše určujícího ceny ropy.

Konec dolaru ve svých ropných obchodech nedávno oznámil i Írán.

 

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře