Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Ondřej Šťovíček: Žádná konspirace, ale realita očima rodilého Kaliforňana

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • usa
Tento týden jsem se vrátil z návštěvy Kalifornie, nejlidnatějšího, nejbohatšího a nejvíce zadluženého státu ze všech spolkových států USA. Kalifornie je v mnoha ohledech celosvětově výjimečná. Silicon Valley, vyvážející světové IT, tudíž mající v rukou veškerá naše data. Hollywood, největší světová továrna na sny...

V San Franciscu, jsem se potkal se známým o jehož pohled na věc bych se chtěl podělit.

„Monsanto..., okolo jezdím každý den do práce," rozpovídal se po pivu bez pěny, „za Druhé světové války vyráběli bojové plyny, dnes jsou největším distributorem geneticky modifikovaného osiva, hnojiv a pesticidů."

 

„Monsanto má pod palcem samotný začátek potravinového řetězce většiny Američanů, vyrábějí geneticky modifikované osivo, které bez jimi distribuovaných chemikálií nevyroste, nemluvě o tom, že osivo je sterilní (semena z vyrostlých rostlin již znovu nevyklíčí)," pokračoval.

„V Americe bylo původně až 150 druhů kukuřice, dnes se pěstuje druhů maximálně 5. Cíleně se snaží o snížení biodiverzity.... Víš kam to vede když se objeví parazit na jednom konkrétním druhu? Obrovský problém. Snaží se mít pod kontrolou produkci, z kukuřice se tady vyrábí úplně všechno."

„Geneticky modifikované rostliny, potraviny obsahující jedovaté chemikálie + naprostá kontrola nad jejich produkcí, ornice zničená používáním chemických hnojiv – za 10 let se zničí to, co vznikalo let 10.000. Kam tohle vede?" Ptal se sám sebe...

Byl jsem dost překvapený.

Ne skutečnostmi o Monsantu, ale tím jak o tom mluví třicetiletý prototyp úspěšného Američana.

O Monsantu a jeho různých „lidstvu prospěšných" (alespoň tak je prezentují na svém webu www.monsanto.com), aktivitách vím už déle. Před tím, že Monsanto rozšiřuje své aktivity do Evropy se nás (Čechy), intenzivně snaží varovat Roy Little Sun, stařešina indiánského kmene Hopi (více o učení Roye Little Suna zde). Indiáni si už genocidou prošli, něco o tom vědí...

Zajímavý článek o Monsantu můžete najít zde.

„San Francisco bylo vždy známé mořskými plody – krabi, krevety, ryby. Jenže teď už je všechno vylovené díky „skvělému průmyslovému" rybářství. Lodě musí jezdit čím dál od pobřeží. Nechápu, co chtějí za pět let lovit. Nechápu, co chceme za pět let jíst – asi lososy s bledým masem ze sádek nebo geneticky modifikovanou kukuřici", postěžoval si.

„Je tu ohromná snaha všechno řídit z Washingtonu, malými neviditelnými krůčky utahují šrouby, zákony jednotlivých států přebíjejí federálními," přehodil na jinou kolej.

„Je potřeba změna...."

Jasně, že změna, stejně jako ji chtěli v Egyptě, Tunisku a nyní i ve Španělsku a postupně i v dalších státech světa. Změna musí přijít zespodu od obyčejných lidí, z podhoubí.

Jenže to musí společnost změnu chtít, cítit, vnímat její potřebu. A to se v USA, které je lídrem globalizace, konzumu i ekonomické krize, neděje.

Jak by taky mohlo, když je společnost cílenou manipulací s potravinami (geneticky modifikované potraviny a junk food na každém rohu. USA jsou největším konzumentem zmrzliny :-), průběžným vymýváním mozku televizními pořady (občané USA jsou největšími konzumenty TV, v průměru až 5 hodin denně) a propagandistickou politikou republikánů (slyšel jsem několik projevů na téma „USA je rájem na Zemi, musíme ho společně bránit"), udržována ve stavu poslušného stáda, které má za svoji poslušnost právo konzumovat.

A tak Američné konzumují, konzumují 5x více než je celosvětový průměr...

Facebook komentáře