Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

ODPŮRCI MMF Díl 8. - pokračování seriálu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • mmf5
Jedním z nejznámějších odpůrců MMF je dokonce bývalý hlavní ekonom SB a Nositel Nobelovy ceny za ekonomii profesor Joseph E. Stiglitz, který obvinil MMF, že aplikuje neefektivní a nespravedlivou politiku.

Stiglitz se jako hlavní ekonom SB dostal do sporu s MMF a ministerstvem financí během východoasijské krize v letech 1997–1998. MMF podmínil pomoc ekonomikám v krizi tvrdými rozpočtovými škrty a neomezeným otevřením kapitálových trhů i krátkodobému kapitálu. Stiglitz si byl jistý, že takový lék je zcela zhoubný a krizi pouze zhorší.

Joseph Stiglitz odešel v roce 1999 z pozice hlavního ekonoma SB a stal se ostrým kritikem MMF. Sám vysvětlil svou rezignaci takto: „Když se potýkáte s opatřeními, která jsou tak nesprávná, jak si o nich myslím, musíte buď otevřeně promluvit, nebo rezignovat. Raději než abych mlčel, nebo byl umlčen, rozhodl jsem se odejít."

Další vysoce postavený ekonom SB Williama Easterly se provinil tím, že napsal kritickou knihu a článek, ve kterém mimo jiné uvedl, že celý jeden bilion dolarů, které MMF a SB utratily od počátku své existence na rozvoj, se minul účinkem. Tušíte správně, že se poté na svém postu také dlouho neudržel.

PROČ SE O TOM VEŘEJNĚ NEMLUVÍ?

Světové špičky, které tyto organizace řídí, ví velice dobře, jak správně odvést pozornost od pravé podstaty MMF. Jako příklad nám lehce poslouží zasedání MMF v Praze z 19.-28. září 2000.

Na nátlak washingtonského sekretariátu MMF a SB uvolnilo ministerstvo financí 5,5 milionů korun na uspořádání "osvětových" přednášek na středních školách, které mají za cíl odradit studenty od účasti na protestních akcích. Další finance byly použity na soustavné varování a připravování se na demonstrující „vandaly" z celého světa. Není divu, že se naše média (jistě podpořena i upozorněním „shora") chopila šance a věnovala svou pozornost prakticky jen násilným skupinám demonstrujících, kterých ovšem byla výrazná menšina. Státní byrokracie, policie a média tak měli před zasedáním MMF a SB společný cíl: odvrátit pozornost od kritiky MMF a SB kriminalizováním odpůrců těchto dvou institucí.

Přechozí články:

MMF – VEŘEJNÁ PODPORA VRAHŮ Díl 7.

MMF - 3 PÍSMENA, KTERÁ MĚNÍ SVĚT - 6. DÍL

MMF - 3 PÍSMENA, KTERÁ MĚNÍ SVĚT - 5. DÍL

MMF - 3 PÍSMENA, KTERÁ MĚNÍ SVĚT - 4. DÍL

MMF A ÚSPORNÉ BALÍČKY - pokračování seriálu CFP!

MMF - 3 PÍSMENA, KTERÁ MĚNÍ SVĚT - 2. DÍL

MMF - 3 PÍSMENA, KTERÁ MĚNÍ SVĚT - 1. DÍL

Facebook komentáře