Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

MMF - Tři písmena, která mění svět. Díl 4.

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • tanzanie
JDE TO I JINAK...

Prezidentem země na období 2003 – 2007 se stal Néstor Kirchner, který obvinil MMF, že jeho rady a požadavky na řešení finančních problémů země, vedly k rozvratu argentinské ekonomiky.

Kirchner zavedl mnoho změn. Odvrátil se od zavedených praktik MMF a přestal plnit závazky, které vyplývaly z mezinárodních úvěrů. Poté prosadil restrukturalizaci dluhů, které Argentina měla vůči soukromým věřitelům i přesto, že hodně z nich s takovým postupem nesouhlasilo.

A jak je vidět, výsledky se dostavily. V roce 2005 vláda v Buenos Aires splatila celý dluh MMF a mimo jiné vyslovila zákaz kontroly svých financí experty MMF.

ARGENTINA DNES

Současnou prezidentkou je manželka bývalého prezidenta – Cristina Fernández de Kirchner.

Jak se pod jejím vedením Argentině povede ukáže až čas. Poslední zprávy ale oznamují, že Argentina změnila směřování své finanční politiky. Ministr financí Argentiny Amado Boudou totiž prohlásil, že jeho země je ochotna umožnit misi MMF, aby posoudil stav a úroveň finančního a bankovního systému země.

Argentinci tak mohou pouze doufat, že se nerozběhne nová spirála zadlužení a úsporných reforem MMF.

ARGENTINA SHRNUTÍ

Přestože byla Argentina v 90. letech na úrovni zemí střední Evropy, tak během několika málo let (díky politice MMF) zažila největší bankrot v dějinách.

Postoj MMF je takový, že si za krizi může Argentina sama a to především nesprávným hospodařením politiků. Jenže jak už víme, do největší bídy se Argentina dostala až po uplatnění úsporných balíčků MMF.

Dalším faktorem svědčícím proti MMF je fakt, že Argentina není jedinou, takto postiženou zemí, ale naopak průběh je podobný skoro ve všech zemích, kterým MMF „pomáhal". Například Mexiko v roce 1994, východní Asie v letech 1997–98, Rusko a Brazílie v roce 1998 a Turecko v březnu 2001.

TANZÁNIE PRÝ POTÍRÁ CHUDOBU...

Stejně jako dříve Argentinu, dával MMF za zdárný příklad své finanční politiky také Tanzanii. Pojďme se tedy v rychlosti podívat, jaká je situace v této zemi.

80% tanzanské populace přežívá s jedním talířem kaše z kukuřičné mouky na den, a to si mohou dovolit jen díky dotacím vlády do zemědělství.

MMF ale nařídil úsporný balíček – zrušení dotací do zemědělství. Mnoho farmářů tak zkrachovalo a ostatní neměli na potřebná hnojiva. Výsledkem byla třetinová produkce kukuřičné mouky a její cena se tím zdvojnásobila. Nastal hladomor a bída.

MMF PRÝ POMÁHÁ LIDEM...

Nemocnice, které dřív poskytovaly bezplatnou péči chudému obyvatelstvu, dnes nemají žádné finanční prostředky na léky. Zvýšila se dětská úmrtnost a počet nakažených HIV.

Díky zrušení dotací do školství je školné za jeden rok (v přepočtu asi 85,- Kč na dítě) pro většinu rodin nedosažitelné, a tak zhruba 70% dřívějších školáků dnes už školu nenavštěvuje. Tím se samozřejmě velmi prohlubuje negramotnost, což má zpětný vliv na zaměstnanost, životní úroveň a jiné faktory.

Přechozí články:

MMF A ÚSPORNÉ BALÍČKY - pokračování seriálu CFP!

MMF - 3 PÍSMENA, KTERÁ MĚNÍ SVĚT - 2. DÍL

MMF - 3 PÍSMENA, KTERÁ MĚNÍ SVĚT - 1. DÍL

Facebook komentáře