Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Obama, Chávez a komunikátory BlackBerry

  • blackberry
Vlastnictví tohoto přístroje je patrně jediné, co v současnosti oba pány spojuje. BlackBerry je pro oba novou cestou, kterou se snaží (alespoň poznámkami coby dalším pramínkem poznání) vstoupit do dějin, nebo se v nich - v budoucnu - udržet.

Zatímco venezuelský commandante mne svými vzkazy víceméně nudí (je to stále stejné: odpovídá, komu věc předal k vyřízení a končí obligátními „!Patria o muerte!" nebo „!Venceremos!", prezident Barack Hussein Obama, svoji korespondenci jdoucí tímto komunikátorem bere trochu jinak. Nalezneme v ní pokyny dětem, spolupracovníkům a známým politikům. Nepříhodné je, že zatím je dostupných pouze 55 vzkazů, které na svých stránkách týden co týden publikuje britský Guardian, ovšem s cenzurním výběrem Olivera Burkemana a jistě i jiných.

Je s podivem, že tato adresa zatím českým žurnalistům unikala. Byť není divu. Přes dvojí pobyt amerického prezidenta v Praze v mailech není o nás (nebo pánech, co chronicky píší otevřené dopisy do Washingtonu, D.C.) ani zmínky. Neptejme se proč. Co je ovšem možná zajímavější, jsou v Guardianu přetištěné Obamovy vzkazy, týkající se Berlusconiho, sardinského přítele našeho bývalého předsedy vlády. Tak dne 6. dubna 2009 píše (své) První dámě, že Silvio (Berlusconi) si dal její fotografii na svou stránku Facebooku, a chce (Berlusconi), aby se paní Michelle Obamová připojila do jakési pofidérní skupiny právě na Berlusconiho stránkách. Ital zjevně netuší, že mezi snímkem na titulní straně celosvětového vydání Vogue a fotu v jeho soukromém facebookovém archivu, je asi podstatný rozdíl. Mírně znechucen se Obama své paní otevřeně ptá: „can we de-friend him?", „nemůžeme s ním přestat kamarádit?"

Italská monitorovací služba zřejmě zaspala, premiéru Berlusconimu to zjevně nikdo nesdělil (magnát si čte Guardian po večerech se slovníkem?), a tak po čtvrt roce, přesně 13. července 2009, píše Obama Berlusconimu dosti naléhavě následující: „Nezajímá mne, zda mi věříš, či nikoli, ale laskavě přestaň vyzvánět do vládní rezidence a přestaň zvát mne a Nicolase (Sarkózyho) na noc s „dámami" ve Spearmint Rhino. Nezajímá mne to, dík, a už se mi nechce tvé telefonáty vysvětlovat Michelle. Upřímně, Barack."

Možná si myslíte, že Obama se snaží vypadat jako slušňák. Právě, že nesnaží. Slušňákem je, byť pod „určitou dominancí" paní Michelle. Spearmint Rhino je totiž celosvětová síť „pánských klubů", do nichž v některých městech musíte přijít téměř ve fraku, přioděni navíc vhodnou kreditní kartou či hotovostí, jinde - třeba v Kalifornii - vám ale stačí džíny.

Žádost „o neotravování" americký prezident odeslal na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Každý ze vzkazů má tedy určitou, a někdy nemalou vypovídací hodnotu: politickou, osobní nebo jinak, mravně-etickou. Tito lidé, kteří nám prostřednictvím celosvětové politiky vstupují do každodenních životů, s námi jsou, ať chceme nebo nechceme, úzce spjati. Jsou náhražkovým vzorem pro tvorbou hodnot dobra a zla u našich dětí, pěkného a ošklivého, bohatého a chudého, když už přirozené vzory (třeba starostové sousedních vesnic) se staly anonymními, neznámými a možná také ne-vzory. A neznámými zůstanou především pro naše děti, na rozdíl od B. H. Obamy.

Nakonec se mi asi stejně nejvíce líbily vzkazy nejmladší dcery, které jako otec, xxDad, Obama odpovídá. Možná se tento druh komunikace dočká rozboru. Myslím, že u hvězd politického nebe je to běžné, nebo i nutné, jakkoli si přiznáme, že textíky byly konstruovány tak, aby vyzněly co nejlépe.

 

 

Addendum

Přirozeně, nikoho neodrazuji od přímé komunikace s venezuelským státníkem via twitter, @chavezcandanga. Jenom bych chtěla naléhavě upozornit, že zatímco recipient Obamovy pošty stojí pouze před hodnocením minulých dějů, přetavených do e-mailů, v twitterové komunikaci se stáváte spolutvůrci dějů, a Vámi oslovený Vám odpovídá, ale pokud se zmýlí, může ovlivnit i chod dějin. Právě když jsem dopsala, vydala venezuelská tisková kancelář ABN ve 12:37 místního času zprávu „Presidente Chávez anuncia nacionalización de Universidad Santa Inés de Barinas" doprovázenou snímkem státníka, jak gratuluje absolventům vysoké školy. ABN se odvolala na pramen:@chavezcandanga, kde je skutečně uvedeno něco jako hurá, radujte se, studujete už zdarma.

Mezi zprávami o cestě Cháveze do Madridu a Teheránu a příjezdu portugalského politika J.Socratese zpráva působí věrohodně. Není. Úřední věstník č 39.420 z 10.května naopak říká, že tato škola ve středozápadní Venezuele nesmí poskytovat určité veřejné služby, neboť ministerstvo lidové moci pro vysoké školy její žádosti nevyhovělo. Škola tedy dál existuje jako soukromá, se svými 44.000 studenty na čtyřech fakultách (práva, humanitních věd, ekonomicko-správní fakultě a fakultě inženýrské se dvěma směry).

Asi je zbytečné připomínat, že Hugo Chávez je původem z tohoto státu (Barinas), a tedy neví, co se mu děje „pod střechou", přestože odpovědnost okamžitě přešla na oněch 140 až 200 osob, které jeho twitterovou komunikaci dotvářejí nebo přímo-fabrikují.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře