Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Nikdy, za žádnou cenu.

Donald Trump se v Singapuru potkal s mladýmKimem a prý si náramně rozuměli. Podepsali společné prohlášení o jaderném odzbrojení (tedy přímo takhle ne, ale budou se o to prý snažit) kdy se KLDR vzdá jaderných zbraní a dostane od USA bezpečnostní záruky.

KLDR likviduje svojí jadernou střelnici, jako vstřícné gesto a USA pozastavuje ve svém gestu společná cvičení s Jižní Koreou. Tolik v kostce k ostře sledovanému jednání mezi prezidentem USA a diktátorem Kimem.

Můj táta měl jedno pěkné přísloví: Když něco vypadá tak hezky, že to snad ani nemůže být skutečné, tak to není skutečné.

  • nikdy-za-zadnou-cenu

Jediné, co Kima dělí od ošklivé smrti, je jaderný kufřík. Schopnost zničit celé své okolí. Ne, KLDR není schopna napadnout své sousedy, ale je schopná při obraně kousnout tak, že se útok proti ní prostě nevyplatí. Tohle stěžejní politika Severní Koreje od Kim-Ir-Sena. A jeho vnuk to najednou úplně klidně pustí a domluví se ausgerechnet s Trumpem. Poté, co se ve zprávách koukal na Tomahawky nad Sýrií a vypovězení jaderné dohody s Íránem. To je asi tak stejně fantastické, jako kdyby teď svůj atomový arzenál začal ničit Putin, protože NATO mu svatosvatě slíbilo, že se přestane rozšiřovat.

Mám několik teorií, jak to vysvětlit.

1. To nejjednodušší vysvětlení říká, že je to celé jen habaďůra. Kim si ověřuje situaci a doufá, že za svoji vstřícnost něco dostane. Atomovky má vyzkoušené, technologie výroby je zvládnutá, štěpného materiálu je víc než dost. Další jaderné testy netřeba, vlastně už možná není nutné mít víc hlavic, protože dvacet atomovek je stejné odstrašení jako čtyřicet. Vyzkouší se nějaké to zmírnění sankcí, připluje nějaká potravinová pomoc, možná se najdou i nějaké investice, a než to bílí ďáblové prokouknou, něco z toho kápne. 

2. Kim dostal záruky nikoliv od USA, ale od Číny. Dovedu si představit, že Peking chce mít svého korejského pitbula, ale nevyhovuje mu, že nějaký magor může zmáčknout knoflík, který v mžiku vypaří celé čínské okolí. Takže KLDR ano, silně vyzbrojená ano, ale atomovky ne. Někde při tajných jednáních se mezi asiaty upekla dohoda a teď už jen sledujeme divadýlko pro veřejnost a přitroublé Američany. Logiku by to mělo. USA se zřejmě budou muset z Korejského poloostrova stáhnout, nebo alespoň se tam omezit a pak ten jihokorejský psík tak nějak zůstane sám. To by se ho Čína mohla ujmout, oni mají totiž čas a pak budou mít osud Koreje ve vlastních rukách.

3. Tohle už je trochu fantastičtější, ale já osobně bych na to sázel. Čína dostala v poslední době od USA pár nepříjemných políčků. Najednou má na své výrobky zavedená cla, Trump urazil Si-Ting-Pinga, když během jednání nechal odpálit Tomahawky na Sýrii, to se podle mě nezapomíná. Soudruh Si sice vypadá velmi mírumilovně, ale nezapomínejme, že se k moci dostal tvrdými lokty a likvidací svých odpůrců. Nevyznám se v asijských ksichtech, abych odhadnul, zda je ten Číňan popudlivý nebo naopak hraje vysokou hru, kde na jednom roce nezáleží. Osobně bych si myslel, že Kim visí na čínských provázcích a dělá divadýlko, aby se pak Trumpovi dostalo té největší možné blamáže. Ono se sice mluví o ruských hackerech ovlivňujících volby, ale mnohem víc mě bere, že taková Čína jako by ani žádné hackery neměla...  Vsadil bych se, že Číně by vyhovovala Hillary nebo nějaký jiný profesionální politik - blbeček z jejího okruhu. To by žádná cla nebyla...  Co takhle milého Donalda vmanévrovat do krásného jednání na jehož konci bude krach všech krachů, což by mohlo povzbudit opozici a třeba by se nějaký ten impíčment mohl podařit. 

Každopádně, pokud za tím nic není a Kim se sám dobrovolně připraví o jedinou opravdovou záruku v podobě uranu 235, tak na to doplatí. 

zdroj:https://www.vidlakovykydy.cz/clanky/nikdy-za-zadnou-cenu

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře