Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Německo konečně splatí reparace za první světovou válku

  • reparace-necmecko
Už jen deset měsíců zbývá Německu, aby splatilo zatím největší poválečné reparace v dějinách, reparace, které jí byly přikázány Versailleskou smlouvu.

Německá říše vstoupila do první světové války v roce 1914 na straně Rakouska-Uherska a spolu pak byly v roce 1919 podepsat Versailleskou smlouvu, v jejímž rámci východní prusko připadlo Polsku a Alsasko-Lotrinsko Francii. A k tomu ještě Německo muselo zaplatit všechny škody, které jeho protivníci během války utrpěli.

Reparace odsávaly z Německa tvrdou měnu, což byla také jedna z příčin hyperinflace a významného propadu výmarské republiky. Nespokojenost s tíživou sociální situací a potupa v souvislosti s Versailleskou smlouvu pak daly základ zrodu nacionalismu a následně i druhé světové války.

Dluhy z německých reparací přišly na řadu opět po druhé světové válce a byly zmrazeny, jakmile se země rozdělila na východní a západní část. Po sjednocení opět ale ožily, a tak o několik generací několik režimů později má Německo za první světovou válku platit dál. Už mu ale zbývá zaplatit „jen" 56 milionů eur, což je suma, která má být uhrazena k 3. říjnu 2010.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře