Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Nakonec BRICS přijme šest nových zemí:

Jednání o rozšiřování nebyla vůbec jednoduchá a na začátku nepanovala mezi stávajícími členy shoda.

  • nakonec-brics-prijme-sest-novych-zemi

O členství v BRICS má podle údajů jihoafrických úřadů zájem zhruba 40 zemí světa, z nichž 22 o přijetí formálně požádalo. Představují nesourodou skupinu možných kandidátů, často motivovaných touhou vyrovnat globální podmínky a vyvážit světový řád, podle nich stranící rozvinutým zemím Západu. Skupina BRICS je tak často vnímána jako alternativa ke skupině vyspělých ekonomik G7.

Skupina zemí BRICS na summitu v Johannesburgu tento týden nakonec rozhodla, že pozve šest zemí, aby se staly novými členy bloku. Pozvánku pošle Argentině, Egyptu, Íránu, Etiopii, Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům.

Ramaphosa uvedl, že státy BRICS se dohodly na principech procesu rozšiřování. V první fázi se uvedené země stanou od 1. ledna 2024 novými členy BRICS, kam v současné době patří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika.

První vlna rozšíření může podle Reuters připravit půdu pro přijetí až desítek dalších zemí, které o členství projevily zájem. Děje se tak v době, kdy geopolitická polarizace posiluje snahy Pekingu a Moskvy vytvořit z této skupiny životaschopnou protiváhu Západu.

„Zůstaneme otevření novým kandidátům,“ uvedl na tiskové konferenci v Johannesburgu brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva.

Debata o rozšíření byla hlavním tématem třídenního summitu v jihoafrickém hlavním městě, který dnes vstoupil do závěrečného dne. Zatímco všechny země BRICS veřejně vyjádřily rozšíření podporu, mezi jednotlivými lídry panovaly rozpory v otázce, jak rychle a o kolik členů by se měl blok rozšířit, píše Reuters.

Ve státech BRICS v současné době žije 42 procent obyvatelstva světa. Celkový HDP uskupení tvoří 26 procent světové ekonomiky a země BRICS se podílejí z 18 procent na světovém obchodu.

přiloženo video:

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře