Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

MMF - Tři písmena, která mění svět. Díl 2.

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • MMF

ARGENTINA - HISTORIE, AGENTINSKÁ KRIZE

Pokračování článku:

http://www.czechfreepress.cz/svet-kolem-nas/mmf-tri-pismena-ktera-meni-svet.html

V období vojenské diktatury v letech 1976–83 ,vládnoucí generálové (kteří způsobili smrt až 30 tisíc odpůrců režimu) povolali ekonomy vystudované v USA, kteří začali ve spolupráci s MMF aplikovat neoliberální úsporné programy.

  Jedním z hlavních organizátorů byl prezident centrální banky Domingo Cavallo.

Po pádu režimu se snažil prezident Raúl Alfonsín změnit neoliberální politiku. Nepodařilo se mu však zastavit hyperinflaci, která od roku 1975 neklesla pod 90 % ročně, ani odliv kapitálu.

V roce 1989 vznikly občanské nepokoje a následné předčasné volby vynesly do čela země Carlose Menema, který navzdory populistickým předvolebním slibům zvolil ostře neoliberální kurz. Po počátečních neúspěších povolal v roce 1991 zpět Cavalla, tentokrát na post ministra financí.

Cavallo na radu MMF zbavil místní měnu nezávislosti a připoutal peso pevně k americkému dolaru v kurzu 1:1. V souvislosti s tím proběhly další radikální reformy: liberalizace finančního trhu a zahraničního obchodu a především rozsáhlá privatizace.

Byly privatizovány banky, telefonní společnosti, televizní stanice, plyn, voda, elektřina, silnice, železnice, přístavy, letiště, vojenský průmysl, pošta i metro – v naprosté většině do rukou zahraničních vlastníků.

Argentina se stala vzorovým státem MMF a neoliberalismu a její politika byla propagována a vychvalována široko daleko.

KDE JE TEDY PROBLÉM?

Tato politika je dost krátkozraká. Dokud do země proudil zahraniční kapitál skupující státní majetek, byl dostatek dolarů na udržení pevně vázaného pesa v oběhu. Ale když už nebylo dál co privatizovat, dolary přestaly přicházet.

Argentinská ekonomika se ocitla na šikmé ploše a od té doby postupně sklouzávala až k bankrotu. Kapitál začal ze země, která předtím zrušila všechny bariéry jeho toku, nezadržitelně unikat a zahraniční rezervy se tenčily. Jednoduše řečeno byl majetek v celé zemi „vytunelován".

ARGENTINSKÁ KRIZE

Stát neměl žádné finanční prostředky a tak si opět musel půjčit u MMF a od soukromých věřitelů (celkem 40 miliard dolarů).

MMF ale půjčku podmínil úspornými opatřeními a Argentině v podstatě vzkázal: „My vám půjčíme, ale musíte si dát svoji ekonomiku dohromady, a to podle našich rad a zkušeností."

Tyto „rady", kterými byla půjčka podmíněna jsou tzv. úsporné balíčky – to je výrazné omezení státních výdajů na zdravotnictví, školství, zemědělství, sociální oblasti atd. A to je právě největším (prakticky jediným) a tvrdě kritizovaným „lékem" MMF.

Přechozí článek:

MMF - 3 PÍSMENA, KTERÁ MĚNÍ SVĚT - 1. DÍL

Facebook komentáře