Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

MAAE nebude spojovat izraelské jaderné zbraně s íránským mírovým programem

  • maae-presne
Ve snaze uklidnit obavy, že by nynější diskuse v rámci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) o izraelském jaderném arzenálu mohla vést ke změně politiky organizace, její činitelé všemožně ujišťují, že za žádných okolností nebudou porovnávat Izrael s Íránem.

Tato stanoviska sice podle všeho mají uklidnit Izrael, který odmítá přistoupit na dohodu o nešíření jaderných zbraní (NPT) a otevřít svůj jaderný arzenál mezinárodní inspekci, ve skutečnosti však ironií osudu jen zvýrazňují rozdíly mezi Izraelem a Íránem a navíc jaksi dávají Teheránu možnost nebýt spojován s Izraelem a zůstat takříkajíc ve slušné společnosti zemí, které NPT podepsaly.

Izrael má jeden z největších „utajovaných" jaderných arzenálů na světě, zatímco Írán pracuje na mírovém jaderném programu, který je navíc pod neustálým mezinárodním dohledem. MAAE tak má permanentní možnost potvrzovat, zda se Írán neodchyluje od vytyčeného programu a nesnaží se o výrobu jaderných zbraní. Totéž nikdy nešlo říci o Izraeli.

Činitelé MAAE tvrdí, že se postoj jejich organizace vůči Izraeli nemění, byť není příliš jasný, jaký že to postoj vlastně je. Izrael měl být navíc předmětem některých oficiálních jednání MAAE, z blíže neupřesněných důvodů však byl z programu stažen.

Přední izraelský vědec, profesor chemie na Telavivské univerzitě Uzi Even, který kdysi sám na izraelském jaderném reaktoru v Dimoně pracoval, mezitím vyzval svou vládu, aby ukončila dekády mlčení o jaderných zbraních. „Politikou jaderné nejasnosti ohlupujeme jen sami sebe, nikoho jiného," prohlásil pro izraelský armádní rozhlas. „Bylo to dobré a výhodné posledních 40 let, ale za těch 40 let se mnohé změnilo a proto jasně říkám, že tato politika už není v našem zájmu," dodal s tím, že o změně situace svědčí například Obamovo tažení za bezjaderný svět a Izrael by měl do tohoto proudu vstoupit také.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře