Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Interview s Nigelem Faragem v RT


  • nigel_farage_2
Interview s Nigelem Faragem v Russia Today o nesmyslnosti státní podpory bank v krizi, absenci demokracie v EU a nadějných politických směrech.


Hlasatel:
Britský člen parlamentu Nigel Farage je renomovaným euroskeptikem. Tak nechť nám řekne něco o prospěchu bank ze systému „záchran“ a samozřejmě o situaci, která je teď v Řecku. Pana Farage, velmi pěkně děkujeme, že jste se k nám z Bruselu přidal v LIVE. Mám tu zprávu z Financial Times o ekonomických záležitostech, šéfové bank si průměrně loni v Evropě a Americe na benefitech polepšili o 36% na 9,6 milionů dolarů a jeden bankéř údajně loni vyzískal něco kolem 21 milionů dolarů. Co nám řeknete o tom, že se bankéři momentálně pakují na ekonomické krizi?
Poznámka: Jde evidentně o platové pobídky bankovních managerů, nikoliv zisky z vlastnictví bank.
Farage:
No lidé vydělávají peníze. A vydělávat peníze je dobré! Ale ne když je to na úkor všech ostatních. Součástí toho, co dnes odpoledne vidíme je, že země jako Řecko jsou kvůli tomu pohlcovány tragédií jak pro finance tak pro demokracii. A jedním z důvodů, proč jsou všichni tak rozhodnuti Řecko udržet v euru, je ten, aby banky nemusely utrpět vážnou škodu za jejich chybnou politiku půjček. No takže se s bankovním systéme stalo něco opravdu špatného. Je to skoro jako kdyby tu byla nějaká „ne-svatá aliance“ politiků s bankéři versus obyčejní lidé, a jsem si jist, že zrovna tohle lidé v ulicích Atén cítí.
Hlasatel:
A co regulátoři? Ti v tomhle zjevně selhávají. Proč by to měl těm bankéřům takhle procházet? Myslím, že spousta hněvu těch lidí v Aténách je zaměřena právě proti té sortě lidí, o kterých se právě teď bavíme.
Farage:
No počínaje Allanem Greenspanem, přes Británii až po většinu Evropy jsme tu koncem 90. let většinu bankovní regulace, kterou jsme tu měli během předchozích 70 let, roztrhali a tradiční poměry zadlužení vyletěly oknem. Jedna ze špatných věcí, které se v roce 2008 vynořily, byla odpověď od evropských zemí i dalších vlád, že musíme udělat všechno, co je nezbytné, abychom tyto banky podpořili a udržet je v businessu, a teď myslím začínáme platit tu cenu, která za to je. Nemyslete si, že bankovní krize je za námi. Mám podezření, že sotva začala, a v mnoha případech by bylo lepší udělat to, co na Islandu a říci: „Podívejte, tyhle banky padají, tihle lidé přišli o job, tihle lidé přišli o své peníze. To je smůla, ale to je život.“ Ale mám podezření, že budeme litovat, že držíme tyhle banky, aby do toho nespadly, a země jako Řecko vězníme v měnové unii, která pro ně nesedí.
Hlasatel:
Vy jste člen parlamentu tady v Bruselu. Spousta lidí by vám řekla: „Podívejte, vy za to můžete. Vy máte ochraňovat práva lidí. Proč vy si na ty bankéře nedošlápnete?“
Farage:
Mám obavy, že to nejsou jenom ti bankéři. Víte v první řadě jsou to politici, kdo pro tyhle bankéře změnil pravidla, a jsou to politici, kdo těmhle bankéřům poskytují podporu. Ale já to neustále zkouším u presidenta van Rompuye, u presidenta Barossy a u všech těch lidí, co vedli EU, a zkouším to teď už čtyři roky v jedné otázce za druhou, v jednom projevu za druhým, a ptám se: „Jaký je plán B?“
Není čas přiznat, že Řecko, Irsko, Portugalsko nejsou pro eurozónu vhodné? Nebylo by lepší, kdyby vystoupily, vzaly si zpátky svou měnu, provedly devalvaci, a pak by tím samozřejmě některé banky musely být postiženy. Ale neslyšíme tu o tom, protože co se týče Bruselu, pro ně je Evropská unie, pro ně je euro, politická a měnová unie - politický projekt. Vidí to jako odrazový můstek pro Spojené státy evropské a nejsou připraveni přiznat, že to provedli strašně mizerně, a proto se nejspíš ještě méně starají o to, jestli desítky milionů v Evropě přichází o práci, to přeci Evropské komisi nevadí, za předpokladu, že budou moci udržet euro a nadále podporovat banky.
Hlasatel:
A starají se…? Promiňte, že do toho vstupuji. Starají se o život v tom, co byste pravděpodobně popsal jako „zemi fantazie“, kterou určitě opravdu realita zasáhla. A je možné, že uvidíme kolaps erurozóny, samotného erua, a je to co právě vy vidíte? Co vy sám chcete, nebo ne?
Farage:
No, podívejte. Já si nemyslím, že euro je dobrý nápad. Ale také určitě nechci vidět násilnosti v ulicích, ani lidi trpět, a určitě nechci vidě zhrocení eura v nějakém chaosu. Ale upřímně, když k tomu přistoupí a řeknou, že není žádný plán B, když budou zkoušet tyhle země udržet ve vleku eura, tak mám obavy, že směřujeme k opravdu velice těžkému dni. A finančně to, co spěje ke konci, není jen řecká ekonomika, nebo portugalská nebo irská, nakonec, to co bude dovlečeno ke konci, nakonec to, co se položí, bude samotná Evropská centrální banka – organizace, do které všechny členské státy vložily peníze. A okamžik, kdy Řecko dospěje ke svému bankrotu, přijde podle mého názoru během několika týdnů, a v tomto okamžiku bude Evropská banka v podstatě zkrachovaná, protože použije tyhle peníze, aby se za ně nakoupily její vlastní mizerné dluhy, a nakonec k tomu stejně bude muset dojít. Nedovedu si představit, že země jako Finsko, země jako Holandsko do toho budou vkládat peníze. Takže můžeme být velice blízko tomu, že se celá ta záležitost položí.
Hlasatel:
A když to zkolabuje, jak to vidíte, co se stane? Už jsme o tom slyšeli, že Řecko mluví o možnosti, že zahodí euro a vrátí se ke své vlastní původní měně. Ale jak je takový přechod snadný? Máme tu zemi, která je už v dluzích. Myslím, je to opravdu odpověď na tuhle situaci vrátit se zase k vlastní staré měně?
Farage:
No řecký ministerský předseda, který právě rezignoval, pan Papandreu, řekl, že není žádná alternativa, jen balíček skrovnosti a zůstat u eura, to je sado-monetarismus, který zkouší na lid Řecka uvalit, aniž by měli možnost výhody devalvace. Vždy existuje alternativa. A to, co beru, je, že řecké zhroucení a návrat k drachmě by znamenalo pro Řecku velice silnou, podstatnou devalvaci a mnoho z těch bank by utrpělo vážné škody a vznesly by se otázky o životaschopnosti samotné Evropské centrální banky. Ale občas je v životě třeba se postavit k tomu, že jste provedli něco, co je špatně. Je naprosto mimo fundamentální zákonitosti souladu, aby řecká a německá ekonomika spolu mohly někdy být v jedné ekonomické a monetární unii. A určitě si nemyslím, že bychom měli sypat dalších stodeset miliard euro do vykoupení Řecka rok poté, kdy jsme to provedli naposledy. Jediné, co děláme, je, že lijeme dobré peníze na místo špatných. Je čas čelit realitě a přijmout tu ránu.
Hlasatel:
Proč máte obavy? Jste britský člen Evropského parlamentu. Británie není v eurozóně, tak to není váš problém, nebo ne?
Farage:
Ale je, protože pomáháme s každým tím vykoupením, takže britští daňoví poplatníci jsou zapojeni do portugalského vykoupení, do irského vykoupení, do řeckého vykoupení skrze našeho členství do Mezinárodního měnového fondu, takže ať se děje cokoliv, má to na britské lidi dopad. Jsem člen parlamentu a víte, já spojuji své síly s politiky další stran a zemí, kteří říkají to samé: „Skončeme to s tím euro-nesmyslem. Je předurčen ke zhroucení a nyní způsobuje občanské nepokoje v řeckých ulicích v rozsahu, který je upřímně dost znepokojivý a dost děsivý, a je čas ty věci změnit.
Hlasatel:
Máte obavy, že podobný druh občanských nepokojů by se snad mohl vyskytnout i v Británii?
Farage:
Já myslím jednu věc. Když lidi oloupíte o jejich demokratická práva, když jim vezmete možnost určit svou budoucnost tím, pro koho budou hlasovat, a kdo se stane jejich předsedou vlády, a upřímně to je to, co se v Řecku právě děje, neboť je jedno, jestli je to Papandreu nebo nějaký jiný poslanec, když jste v pasti eura a dostáváte rozkazy od Evropské komise o tom, co musíte zdanit a čeho se musíte zříct, tak jediná alternativa, která lidem zbývá, je občanská neposlušnost, jsou to občanské nepokoje. A to je hluboce a hluboce znepokojující. Opravdu potřebuje pořádnou dávku demokracie jak v Řecku tak v Británii a kdekoliv jinde, abychom zabránili tomu, že se takové věci budou dít.
Hlasatel:
Jen stručně, myslíte si z toho, co se říká tady v Evropě, že váš postoj, vaše pozice, zřejmě vaše strana UKIP, co chce dostat Británii z Evropy. Myslíte si, že teď zaznamenáváte více politické podpory z hlediska toho, co se teď říká? Co si teď myslíte, jaké je v tomto okamžiku vyhlídky vaší strany?
Farage:
Mohu předložit přirovnání? Existuje strana Pravých Finů vedená Timoem Soini, který býval mým kolegou tady v Evropském parlamentu. Ti v posledních obecných volbách přešli z 4% v předchozích volbách k 19%. Byli jen jeden a půl procenta od vítězství ve finských všeobecných volbách. Na štítkách měli, žádné vykupování z dluhů, zbavme se eura, vezměme si zpět svou demokracii, vezměme si zpět kontrolu nad svými životy. A já si myslím, že od UKIP, přes Stranu svobody v Holandsku přes mnoho dalších politických stran chce vidět podstatnou změnu.
Hlasatel:
Nigele Farage, byl to s vámi hezký pohovor. Moc vám děkujeme, že jste se s námi z Bruselu zúčastnil.





Zdroj:
http://www.prisonplanet.com/nigel-farage-bankerspoliticians-unholy-alliance-vs-people.html
http://www.populivox.sk/index.php?page=clanok&id=3541

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře