Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Hans-Josef Fell: Elektřinu od ČEZ nikdo nebude chtít

  • Strana_zelench_nmecko
Německá strana Zelených si vytyčila ambiciózní plány. Na vlně historicky nebývalé podpory veřejnosti se Zelení rozhodli skoncovat se všemi starými způsoby výroby elektrické energie. Nejdřív by rádi odpojili jádro, potom přijde na řadu uhlí a nakonec i zemní plyn.

Podle energetického experta strany Zelených a tvůrce zákona o obnovitelných zdrojích energie Hanse-Josefa Fella jsou všechny tyto kroky uskutečnitelné do roku 2030. „Jsme na to jako země připraveni,“ říká Fell v rozhovoru pro HN a dodává, že jaderná lobby může za to, že německá energie ještě není plně zelená. Podle Fella ale energetické společnosti dřív nebo později prohrají, stejně jako státy, které se jádra nezbaví co nejdříve.

* Jaká je dnes v Německu nálada? Opravdu jsou lidé odhodláni

vzdát se jaderné energie?

Němci se chtějí zbavit jádra už desítky let. Dnešní průzkumy říkají, že osmdesát procent obyvatelstva nechce vyrábět elektřinu z jádra, což potvrzují i časté demonstrace. Jako člen strany Zelených jsem rád, že zrovna toto téma sjednotilo konzervativce i liberály.

* Nejedná se pouze o fukušimskou paniku, která brzy pomine a lidé dnešní postoje přehodnotí?

Není to krátkodobá panika. Fukušima pro ně byla poslední kapkou. Většina lidí ví, že nehoda, která se stala ve Fukušimě, by se mohla odehrát kdekoliv. Ani Německo, ani ČEZ nemají své elektrárny zabezpečené natolik, aby mohly s čistým svědomím říct, že zrovna jim se nemůže nic stát. Když jsem mluvil s vlastníky elektráren po světě, každý mi říkal, že zrovna jejich elektrárna je nejbezpečnější na světě. Japonci mi to říkali taky. Přesto jsme byli svědky děsivé katastrofy.

* Německé přírodní podmínky jsou ale zcela jiné než v Japonsku...

Není úplně důležité, že zrovna tsunami a zemětřesení způsobilo nehodu. Je důležité, že jaderná energie s sebou nese hodně nebezpečí, které podle Japonců nemělo vzniknout ani při živelních katastrofách. Dalším rizikem jsou teroristické útoky, které se mohou odehrát kdekoliv na světě. Teroristické organizace se už po jaderných elektrárnách poohlížely jako po svých potenciálních cílech.

* Není snaha rychle opustit jádro jen politickou proklamací, která pomine ve chvíli, kdy budete vy nebo CDU znovuzvoleni do Spolkového sněmu?

To si nemyslím. Po loňském rozhodnutí Angely Merkelové prodloužit životnost jaderných elektráren, vzniklo mnoho občanských iniciativ, které proti tomu začaly bojovat. Hlasy byly tak silné, že se politici, kteří hlásali odchod od jádra, dostali do zemských sněmů. Také zelení poprvé vyhráli velký stát – BádenskoWürttembersko. Silně pochybuji, že bychom chtěli přehodnocovat svoje energetická stanoviska.

* V dnešních rozhodnutích může sehrát důležitou roli také jaderná lobby, která vyhrožuje státu žalobami. Nemáte obavy, že právě průmyslová lobby bude mít poslední slovo v rozhodování o budoucnosti jádra?

Role energetických firem je důležitá. Dlouhodobým cílem operátorů jaderných elektráren, jakým je například E. ON, je zabránit růstu obnovitelné energie. Protože je to pro ně břemeno. Právě tyto společnosti vytvářely velký tlak na politiky i občany, který vedl k loňskému rozhodnutí Merkelové prodloužit životnost jaderných elektráren. Strana Zelených je ale přesvědčena, že obnovitelné zdroje nejsou pro průmysl nebezpečné, protože elektřinu nezdraží. Když bude v našich rozvodech hodně slunečné a větrné energie, můžeme pozavírat drahé a staré zdroje. Jediný, kdo prohraje, budou firmy jako E. ON, které všechny přesvědčují, že obnovitelná elektřina je drahá. Není to pravda. Musí si uvědomit, že v Německu vzniká nové průmyslové odvětví, které se jmenuje obnovitelné zdroje energie. Ty dnes v Německu zaměstnávají 370 tisíc lidí, což z nich dělá druhý největší průmysl po autech.

* Jakmile se však vypnou jaderné elektrárny, někde bude třeba sehnat čtvrtinu elektrické energie. Budou ji obnovitelné zdroje schopny dodat?

Argument o nedostatku elektřiny po odchodu od jádra existuje už třicet let. Je to zároveň argument, který je tažen zájmem jaderné lobby. Za posledních několik let ale v Německu rostlo množství obnovitelné energie takovým tempem, že dnes máme této elektřiny v síti hodně. Německo dokonce vyváží energii do Francie. Pokud jsme byli schopni najednou odpojit osm jaderných elektráren, v příštích letech můžeme odpojit zbytek. Stačí zvyšovat množství zelené energie tempem, jakým jsme to dělali doteď. Na nás teď je, abychom vyvážili sluneční energii jinými zdroji v případě, že by docházelo k výpadkům. Tady nám mohou posloužit vodní elektrárny v Alpách, větrné elektrárny nebo bioplyn. V Norsku navíc existují přečerpávací vodní elektrárny, které jsou schopny ukládat energii v podobě naakumulované vody.

* Budete natolik nezávislí, že nebudete potřebovat českou jadernou elektřinu?

Žádná demokratická politická strana v Německu neuvažuje o importu české jaderné elektřiny. Vím o záměru ČEZ dostavět jaderné reaktory a exportovat elektřinu do Německa. Tam ji ale nikdo nebude chtít. Chceme vyrábět vlastní elektřinu a jsme schopni to udělat.

* Jaké jsou hlavní energetické cíle strany Zelených?

Máme dva hlavní energetické body, které chceme do budoucna prosazovat. Nejprve chceme podpořit Angelu Merkelovou a její plán na odstavení všech jaderných elektráren. Vadí nám ale, že to bude trvat moc dlouho. Chceme proto zároveň tlačit na to, aby se jaderné elektrárny odstavily o pět let dřív, v roce 2017. Také si myslíme, že německý energetický zákon není dost agresivní. Kritizujeme Merkelovou za to, že se chystá vystavět nové uhelné elektrárny. Ty nebudeme potřebovat, je to velké břemeno pro naše ovzduší.

* Jak rychle chcete odstoupit od uhlí?

Pokud podíl obnovitelné energie poroste stejným tempem jako doteď, můžeme vypnout fosilní i jadernou energii do dvaceti let úplně. Takové jsou naše cíle a německá společnost nás v tom podporuje. Energetické firmy investovaly hodně peněz do uhelných elektráren a chtěly by návrat svých investic. Velmi brzy ale narazí na odpor německých občanů. Navíc je jasné, že uhelné společnosti budou muset do budoucna stále více platit za emisní povolenky, což se jistě odrazí v ceně tepla a elektřiny. To udělá uhelný průmysl vůči obnovitelným zdrojům nekonkurenceschopným.

* Takže byste chtěli také utáhnout plynové kohoutky?

Plyn je problematický, protože ho v Německu nemáme a musíme ho dovážet z Ruska. To je riziko, jelikož Rusko může kohoutky kdykoliv utáhnout, což se několikrát stalo. Přesto zatím paroplynové elektrárny potřebujeme. Postupně bychom je ale chtěli nahrazovat bioplynem. Do dvaceti let bychom to mohli realizovat.

* Teď jste dokončili dostavbu plynovodu Nord Stream, který vám bude z Ruska dodávat obrovské množství plynu. Z takových závazků bude těžké se vyvázat.

Dostavba Nord Streamu nebyla cílem Zelených, ale našeho bývalého kancléře Gerharda Schrödera. Hodně lidí proti tomuto plynovodu protestuje. Slyšel jste nedávno mluvit šéfa Gazpromu Alexeje Millera? Ten říkal, že pokud nepřistoupíme na cenu, kterou požaduje Gazprom, prodá plyn Číně. Takové podmínky jsou pro Německo nebezpečné a nový plynovod rozhodně v budoucnu cenu plynu nesníží.

* Po odpojení jaderných elektráren podle vás cena elektřiny nebude dražší. I přesto, že odpojení prvních reaktorů

zvýšilo její cenu?

Všichni dnes vidíme, jak cena fosilních a jaderných paliv stoupá. Obnovitelné zdroje ale tuto cenu nezvyšují. Zelené elektrárny totiž nepotřebují kupovat palivo. Je tam jenom vstupní cena za technologii, která za posledních deset let výrazně zlevnila. Až budeme mít hodně obnovitelné energie, klasické zdroje jí nebudou schopny ekonomicky konkurovat.

* V Česku zaznívá z úst premiéra Petra Nečase názor, že vaše odpojení bude pro Česko znamenat až třicetiprocentní zdražení.

Dokážu si představit, že váš premiér nechce slyšet výhody, které obnovitelné zdroje přinášejí, a argumenty o zdražování slýchává od jaderných energetických firem. Takové názory ale určitě neuslyší od společností, které stavějí solární elektrárny a které dávají vzniknout tisícům nových pracovních míst. Tradiční zdroje nemají šanci. Jen se podívejte, jak dnes rostou ceny ropy. Všichni pouze vidí, jak jsou nové obnovitelné energie drahé. Nikdo ale nesleduje, jak jim stoupá cena benzinu a elektřiny.

* Zatímco Němci vystupují proti jádru, Češi uvažují o dostavbě Temelína. Jak se k tomuto záměru staví německá společnost?

V Německu vyrostla proti Temelínu silná opozice. ČEZ by se měl také obávat toho, že udělá prodělečnou investici. Češi mají dostatek elektřiny, nové reaktory se budou stavět pro export, který ale nikdo nebude potřebovat. Nejenže nechceme, aby se Temelín dostavěl, ale většina Německa chce, aby se zavřely dnes existující české jaderné elektrárny. Lidé se jich bojí. Argumenty ČEZ jsou stejné jako argumenty všech energetických společností po celém světě. Nechtějí se vzdát jádra a fosilních paliv, proto ovlivňují politiky a média. Ale dřív nebo později všichni prohrají. Země, které přejdou k obnovitelným zdrojům později, prohrají také. Zelená energie totiž přináší novou ekonomiku, nové pracovní příležitosti, nové investice, zatímco stará energie přináší zisky pouze pro operátory jaderných a uhelných elektráren.

* Jaký vliv to může mít na německo-české vztahy?

Češi by si měli uvědomit, že si Němci vybrali cestu ekologie. Zároveň bychom chtěli, aby to udělali i naši sousedé. Kdyby Češi začali zelenou energii také podporovat, mohla by to být skvělá spolupráce. Ale pokud se Češi nebudou chtít vzdát jádra, Němci půjdou proti nim. Už teď se v Německu pořádají demonstrace proti Temelínu. Celou situaci lze chápat i tak, že Češi svým jádrem ohrožují Německo. Elektrárna je totiž blízko hranic a Němci se jí bojí.

* Německý ministr financí Wolfgang Schäuble nedávno prohlásil, že si dokáže představit Řecko jako solární supervelmoc. Postavily by se tam solární elektrárny a Řecko by vyváželo svoji elektřinu do Německa. Souhlasíte s jeho návrhem?

Je to dobrý nápad, protože musíme pomáhat zemím, které mají velké ekonomické problémy. Pokud chceme stabilizovat Evropu, musíme zachránit Řecko. A nemůžeme ho zachránit jenom půjčkami. Musíme mu dát nové investiční možnosti. Nejlepší možností je změnit řeckou energii na stoprocentně obnovitelnou. Bylo by to jednoduché, protože Řecko má hodně větru, slunce a vodní energie. Proto by mohli Řekové také exportovat elektřinu do střední Evropy. To by Německu pomohlo přejít na obnovitelné zdroje rychleji.

* Jsou dnešní přenosové soustavy schopny přenášet elektřinu na tak velké vzdálenosti s minimálními ztrátami?

Jistě. Takové soustavy se například nacházejí v Číně a jsou dva tisíce kilometrů dlouhé. Největší množství elektřiny by ale stejně pocházelo z domova. Předpokládáme, že po do roku 2030 budeme závislí na dovozu elektřiny ze zahraničí pouze z deseti procent, zbytek si vyrobíme doma. Dovážet budeme samozřejmě pouze obnovitelnou energii, třeba z afrického projektu Dezertec (využívání slunečné a větrné energie ze Sahary – pozn. red.). Nepodporuji Dezertec proto, že bychom saharskou elektřinu potřebovali, ale proto, že tyto technologie mohou poskytnout Africe nové ekonomické příležitosti.

***

Profil Hansjoseffell (52) Energetický expert německé strany Zelených, poslanec a tvůrce německého zákona o obnovitelných zdrojích energie. V roce 2000 získal solárního „Oscara“ – cenu Energy Globe.

80

procent německých obyvatel dle posledního výzkumu podporuje odstavení všech jaderných elektráren. Výzkum prováděla britská společnost Ipsos MORI ve 24 zemích.

2017

rok odpojení všech jaderných elektráren v Německu podle strany Zelených. Původní plán počítá s odstávkou až v roce 2022, Zelení ale budou tlačit na urychlení odchodu od jádra o pět let.

Žádná demokratická politická strana v Německu neuvažuje o importu české jaderné elektřiny. Chceme vyrábět vlastní zelenou elektřinu a jsme schopni to udělat.

Zelení Němci

Německá strana Zelených zažívá v poslední době plodné období. Po jaderné katastrofě ve Fukušimě ji začalo poslouchat více lidí a dnes se těší podpoře necelé čtvrtiny Němců. Důkazem je březnové vítězství v zemských volbách ve třetí největší spolkové zemi BádenskoWürttembersko. Navíc se za poslední rok počet členů strany zvětšil o 10 procent a dnes má 57 tisíc členů. Jejich tlak na Angelu Merkelovou na odstavení jaderných elektráren je znatelný. Pokud si Zelení udrží současnou popularitu do voleb v říjnu 2013, jejich názory budou mít velký vliv na budoucnost německé energetiky.

Zdroj: Hospodářské noviny

Související článek:

http://www.motejlek.com/nemci-spustili-mohutny-tlak-na-cez-firma-ztraci-na-burze-pres-55-miliard

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře