Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Cenzura internetu se blíží

  • internetcenzura
Znepokojení kolem americké novely zákona o zákazu pirátství v síti (SOPA) neutichá již několik týdnů. Nyní se do diskuse zapojili experti z opačné strany Atlantiku, kteří jsou znepokojení dopadem SOPA na činnost evropských internetových podnikatelů. Novela zákona umožní úřadům blokování práce jakýchkoli webů bez ohledu na místo jejich registrace, budou li usvědčeny z pirátství.

Konat se to nemusí u soudu. Novela zákona je přísná, ale je diktována dnešními reáliemi, míní britský právník Iair Kohan, který se věnuje otázkám Internetu:

Dnes se cítí internetoví provideři v USA velmi volně a neodpovídají za to, co se děje na webech. Avšak podílí li se člověk na krádeži intelektuálního majetku a přispívá k nelegitimním činům, má být za to potrestán.

S jeho míněním nesouhlasí expert z britského výzkumného centra moci a politiky Demos Peter Bradwill:

Není to první pokus o přijetí zákona o ochraně autorských práv, který může vést k narušení práv na Internetu. Je to nejčerstvější příklad.

Hlavní, co novele vytýkají, je omezení svobody výměny informací. Kromě toho, se může negativně projevit na inovacích v Síti. Další výtkou je, že po přijetí podobné novely získají USA neomezenou moc na Internetu, což bude mít za následek cenzuru.

Samotná možnost přijetí novely v USA pobouřila Europarlament. Bude li skutečně přijata, dokáže Evropa patřičně reagovat, pověděla poslankyně Europarlamentu za holandskou liberální stranu Demokraté 66 Sofia int Veld:

Po seznámení s textem si myslím, že obsahuje body potřebující upřesnění. Například tak zvané "omezení podle cílů". Jinými slovy, za jakým účelem mohou být použity údaje? Europarlament dal jasně na srozuměnou, že akceptujeme pouze novelu, podle které má být informace nejdřív zpracována v Evropě a až pak ji dostane Amerika. Avšak Američané žádají poskytnutí jim přístupu k evropským počítačovým sítím.

Zatím ale hodlají američtí kongresmani rozhodnout o osudu novely zákona do konce roku.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2011/11/24/60970561.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře