Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Amnesty International: Kritika Izraele a jeho mocných ochránců

  • ai-logo
Spojené státy a členské země EU brání výkonu mezinárodní spravedlnosti tím, že v Radě bezpečnosti OSN chrání Izrael před zodpovědností za válečné zločiny spáchané během loňské agrese do pásma Gazy, konstatuje ve své výroční zprávě Amnesty International.

Zároveň AI kritizuje Izrael z porušování lidských práv v Gaze, přičemž připomíná, že blokáda pásma porušuje mezinárodní právo, když ponechává tamní obyvatele bez dostatečného množství potravin a vody.

AI v této souvislosti vítá loňskou zprávu jihoafrického soudce Richarda Goldstona, který pro OSN zdokumentoval izraelskou agresi do Gazy. „Izraelské síly během své 22 dnů trvající vojenské ofenzívy nazvané Operace Lité olovo, která skončila loni 18. ledna, spáchaly válečné zločiny a jiná narušení mezinárodního práva," konstatuje AI. „Kromě jiného podnikaly ničím neomezované a nepřiměřené útoky proti civilnímu obyvatelstvu, zaměřovaly se na zdravotnický personál a zabíjely ho, používaly palestinské civilisty jako živé štíty a bez omezení střílely bílý fosfor do hustě obydlených oblastí."

Amnesty Interantional ve své zprávě rovněž vyzývá členy skupiny G20, aby vyvedly svět z krize spravedlnosti. „Pokud chcete být opravdu světovými lídry, měli byste být předvojem i v otázce spravedlnosti," vyzývá AI s tím, že vyspělé země zatím dokázaly svět dovést jen do recese. Reaguje tak na fakt, že hned sedm zemí z G20 (konkrétně USA, Rusko, Čína, Indie, Indonésie, Turecko a Saúdská Arábie) nejsou signatáři dohody o Mezinárodním trestním tribunálu (ICC). „Bohužel, i vlády, které se v otázce spravedlnosti u sebe doma stavějí správně, na mezinárodní úrovni uplatňují dvojí metr," říká prozatímní generální tajemník AI Claudio Cordone. „Mocné vlády blokují pokrok v mezinárodní justici tím, že se staví nad zákon o lidských právech, chrání své spojence před kritikou a jednají jen když je to pro ně politicky výhodné."

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře