Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Výtržnosť na cyklistických pretekoch – pohľad diváka, ktorý bol priamo na mieste deja.

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

 

O svoje poznatky (asi ťažko to nazvať zážitkom) zo soboty (20. 6. 2015)  sa s nami podelil fanúšik downhill cyklistiky Zdeňek Krupka, za čo mu patrí naša vďaka.

  • vytrznost-na-cyklistickych-pretekoch-poh-ad-divaka-ktory-bol-priamo-na-mieste-deja

 

To že sa v Bratislave niečo deje, zistil už na hraniciach:

Po vysednutí z vozu jsem odpověděl příslušníkovi na dotaz, kam jedeme, že na cyklistické závody do Bratislavy. Ve své reakci mě označil za lháře s tím, že on přece moc dobře ví že jedeme demonstrovat. V následujících dvou větách jsme si vyjasnili pravidla slušného chování a pak již vše probíhalo korektně a bez průtahů. Přišli jsme do kontaktu ještě s třemi dalšími příslušníky, chovali se přátelsky.

Bol ste súťažiaci, alebo divák ?

Přijel jsem jako divák.

Pán Zdeňek Krupka natočil  toto video :

Než jsem pustil nahrávání, tak se na pár vteřin zastavili. Nejdřív se zdálo, že jen projdou, ale z druhého konce jim vyrazila naproti policie, proto ten úprk zpět.

 Z vášho videa sa mi zdá, že futbaloví fanúšikovia vnikli na trať, čím spôsobili prerušenie pretekov. Situácia sa však nemusela zdramatizovať, ak by sa preteky prerušili na chvíľu, opäť postavili zábrany a polícia by nebola tlačila “ultras” naspäť. Vidím to správne?

 Ano. Mám za to, že vytlačení ultras zpět na závodní trať je v přímé souvislosti s dramatizací situace a následném ukončením závodů.

 Všimli ste si nejakého napadnutia diváka, pretekára, tak ako to naznačujú slovenské médiá?

 Nebyl jsem svědkem žádného napadení diváků ani závodníků. Mý přátelé byli svědci napadení kameramana, což dokumentují i záběry televize RTVS.

 Bol zjavný motív napadnutia, nespomínali priatelia niečo v tejto súvislosti?

 Motiv nebyl zjevný. Šlo o oficiálního kameramana downhillu vybaveného profesionální technikou, který celou dobu stál na svém místě a natáčel. Jeden z hooligans k němu přistoupil, řekl mu pár vět, udeřil jej do obličeje a chvíli se pokoušel vzít mu kameru.

 Boli tam významne zastúpení  českí futbaloví fanúšikovia. Spoznali ste medzi nimi fanúšikov konkrétneho klubu?

Nedokáži celkově určit poměr a příslušnost fanoušků. Mohu jen říct, že jsem viděl několik osob v oblečení s klubovými iniciály Baník Ostrava a několik osob v mikinách s logem, které obsahovalo slovo Bohemian, celý název si nepamatuji.

Většinu z nich jsem ale neodkázal přiřadit ke konkrétní příslušnosti, protože se v CZ/SK fotbalových fans moc neorientuji.

Keď si tak predstavujem tie stovky ľudí, ako išli na tie zábrany trate. Vedeli vôbec, čo to je? Bol tam nejaký usporiadateľ, komunikoval s nimi a oni s ním?

 Podle mého názoru do poslední chvíle nevěděli, že se blíží k trati závodů. Šli v klidu a často již odmaskovaní. Že narazili na překážku zjistili očividně jen pár vteřin předem. Přítomnost trati ale nebrali dlouho na vědomí a převalili se přez ni. Na místě byli dva pořadatelé, kteří při vší snaze neměli možnost nenadálou situaci jakkoli ovlivnit.

 Ja som ešte na takom preteku nebol. Ale predpokladám, že na každom úseku trate sú traťoví komisári a tí nepustia jazdca na trať, kým nedostanú z cieľa potvrdenie, že posledný pretekár je dole živý a celý. Nie sú pri pretekoch aj nejaké zástavky ako vo formule 1, pozor nebezpečenie na trati? Videl som to video brazílskeho pretekára, z môjho pohľadu čistý samovrah, iný adrenalín ten šport.

Pokud si srovnám svůj záznam a záznam brazilského závodníka, jsem toho názoru, že při vší smůle vyrazil na trať ve chvíli kdy byla průjezdná a než dorazil do cíle, došlo k celé situaci. Naštěstí to bylo v místě, kde se jelo poměrně pomalu. 

 

zdroj:http://medzicas.sk/vytrznost-na-cyklistickych-pretekoch-pohlad-divaka-ktory-bol-priamo-na-mieste-deja/

Facebook komentáře