Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Volby na Slovensku - špatně i dobře

Hodnocení uživatelů:  / 10
NejhoršíNejlepší 

Ještě zbývají zpracovat 4 setiny hlasů, ale ty zásadně výsledek neovlivní. Je na čase se zamyslet, co nám slovenské volby ukázaly.

  • volby-na-slovensku-spatne-i-dobre
To špatné:
 
Marketingová řešení bez pevnějšího obsahu stále vítězí. Hnutí Igora Matoviče je přesně takovým hnutím - pluje po povrchu a loví hlasy lidí, kterým stačí jen málo. Hezky zabalená hesla, sympatické úsměvy, obecné proklamace.

Stačí si poslechnout legendární vystoupení Igora Matoviče o islámu. Je z něj zřejmé, že chlapec není zvyklý mluvit o věcech zasvěceně. Jak přistupuje k islámu, jistě přistupuje i k dalším problémům. Fascinující je třeba jeho programový bod, že by každý Slovák s nádorem by měl mít nárok na onkologickou operaci 14 dní po zjištění diagnózy.

Už jen tyto dvě věci mi stačí, abych považovala Matoviče za nebezpečného šílence ne nepodobného hnutí Žít Brno a našim Pirátům. Sice se ohání svou příslušností ke konzervativním katolíkům (nepodporuje homosexuální manželství), ale to dělá jistě jen proto, že na Slovensku by jako čistý liberál neuspěl. 

Do parlamentu se probojovala ještě Kiskova strana a Sulíkovi liberálové. S nimi zvládne udělat většinovou vládu. Pokud k nim připojí ještě Kollárovu Sme rodina, může mít i ústavní většinu. Nejdrsnější liberálové z Progresivního Slovenska se do parlamentu pravděpodobně nedostanou (chybí jim 4 setiny procenta). V opozici téměř jistě zůstane Smer a Kotlebovci.

To dobré:

V konečném důsledku to vítězství liberálů není zas tak famózní. Možná to nebude tak špatné, jak se na první pohled zdá. Matovič nemá dost spolehlivých hlasů k ústavním změnám. Možná se ani nepodaří zvrátit neratifikovanou Istanbulskou úmluvu. Vše bude z opozice hlídat Fico a Kotleba. Pokud bude ve vládě Kollár, bude to také velká brzda liberálním vymyšlenostem.

Jednoznačným úspěchem je, že přestože všechny mediální hnojomety jely na plný plyn a to zcela bezvýhradně, Fico i Kotleba se do parlamentu dostali. A když budou šikovní, budou posilovat. Jednoznačně máme důkaz, že jde dělat tvrdou a jasnou politiku, bez ohledu na to, jak o vás píšou média. Nikdo se už nemůže vymlouvat na to, že neuspěl kvůli médiím. Což není dobrá zpráva pro naši Trikoloru.

Své případné nedobré výsledky už tedy nebudou moci svádět na nepřízeň médií. Neexistuje ani oprávnění k tomu, aby zmírňovali svou rétoriku. Naopak - je třeba věci nazývat pravými jmény, stejně jako to dělá slovenská Sme rodina. Bez problémů se do parlamentu dostali. A poučení pro SPD? První krok už zvládli - drží jasný program a nebojí se otevřeně pojmenovávat problémy. Co pokulhává je nasazení a personální nabídka.

zdroj: http://www.evahrindova.cz/node/539

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře