Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Rady paní Radičové Česku a pomoc Slovensku z ČR

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • radicova
Slovenská premiérka Iveta Radičová v noci z 1. na 2. února poměrně ostře kritizovala odmítavý postoj České republiky k paktu rozpočtové kázně. Není ve funkci tak dlouho, aby si pamatovala, jak kdysi ČR vypomohla Slovensku, když bylo v nouzi s dodávkami plynu.

V Bruselu na summitu dne 2. 3. podepsali lídři 25 zemí Evropské unie pakt rozpočtové kázně. Jediní dva, kteří podpis nepřipojili, byli premiér Petr Nečas a jeho britský protějšek David Cameron.

 

Slovenská premiérka Iveta Radičová v noci z 1. na 2. února poměrně ostře kritizovala odmítavý postoj České republiky k tomuto paktu rozpočtové kázně.

Podle premiérky Radičové se v minulosti země předbíhaly, aby co nejdříve vstoupily do EU. Je ovšem nadmíru nevhodné, aby premiérka jiné země kritizovala českou vládu, ať již by se někde v řadě na členství, přijetí eura či pomoc evropským státům předbíhala, nebo nikoli.

Paní Radičová použila výrok "Tohle nedělá čestný a rovný chlap a ženy už vůbec ne." Možná by si měla nastudovat polické protokoly, aby si ujasnila, co nedělá premiér jiné země, zvláště slabší země, vůči svému kolegovi za hranicemi.

Možná ministr Nečas s premiérkou Radičovou pásli husy nebo ovce, ale vzhledem k tomu, že o tom zatím nemluvili, neměla by paní Radičová radit panu Nečasovi. Její jméno ji sice k radám vysloveně vyzývá, ale politický status nikoli. Pan Nečas jí snad také nebude radit, ani posílat do Slovenska tornáda, bouře, chumelenice, zkrátka nečas.

Doufejme, že politici zemí budou mít právo vyjádřit svůj názor, a pokud je bude kárat paní Merkelová, že snad nezafunguje nějaká klika, která zabere jakožto historicky známá Pátá kolona. Snad se zase děti nebudou učit ve školách o Slovenském povstání, přičemž budou mít problém, jako já kdysi, pochopit, zda to bylo dobře, či nikoli, a kdo vlastně byl na čí straně, případně, proč tedy jsme vytvořili bratrský stát, když jsme původně stáli a šli proti sobě.

Možná ale ČR i Slovensko mají společný problém. Tím ovšem je jak pan Nečas a jeho vláda, tak paní Radičová a její vláda, nakonec i pohlcování ekonomiky státu německým a francouzským molochem. Tak si alespoň přiznejme právo na obranu, respektive, nechejme si navzájem prostor bránit se, jak umíme, a neplivejme si za politické krky.

Jistě má paní Radičková správný postřeh, tvrdí-li, že jde o politické důvody. Nu, ale tím hůře pak lze najít důvod, který by ji opravňoval kritizovat politiku ČR, i když se zřejmě nudí v mezičase, kdy na Slovensku sama zrovna nemusí vysvětlovat to nebo ono.

Na paktu se většina zemí EU shodla v reakci na dluhovou krizi a snaze předcházet jejímu opakování v budoucnosti. Smlouva má mimo jiné vést k tomu, že státy do svého práva zavedou pravidlo vyrovnaných či přebytkových rozpočtů v dobrých hospodářských časech nebo důslednější trestání rozpočtových hříšníků.

Bohužel dosavadní praxe byla taková, že silné země EU nebyly trestány za to, co nebylo odpuštěno slabým, těm, co si je tyto silné země chtějí podmanit. Jinak řečeno, plete se bič, kterým se ze slabých zemí vypráskají finance pod záminkou pokut, že se nechovají podle nějaké dohody, uzavřené jednak za podmínek jiných, než za jakých se bude mít dodržovat, jednak pod nátlakem a ve stavu nouze.

Premiéru Nečasovi ale na paktu vadilo něco jiného. A sice to, že nezajišťuje nečlenům eurozóny dostatečnou účast na summitech eurozóny. Podle premiéra Nečase je v paktu nedostatečně zakotveno pravidlo, že by dluh zemí neměl přesahovat 60 procent hrubého domácího produktu země. Kromě toho opakovaně upozorňoval na nejasný způsob ratifikace dokumentu v České republice.

Tohle vše se ovšem postavení SR netýká, a tak jeho premiérka nemusí řešit ani tyto Nečasovy výhrady a v pohodě může se svojí PR agenturou spřádat plány na své znovuzvolení někdy příště.

A ještě něco: až zase budou Slováci v troubě s dodávkou plynu, možná otočíme kohouty a něco ze svých železných strategických zásob pošleme. Stačí, když zavolají SOS. České ucho na slovenské zavolání stále slyší. Zatím dokonce i reaguje.

Facebook komentáře