Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Mečiar i „budapešťianský Maďari“ končí

  • slovensko_volby
Sobotní jednodenní parlamentní volby ve Slovenské republice, se zhruba stejnou volební účastí jako u nás ukázaly změnu. Možná je to opravdu dáno novou generací prvovoličů, kteří si už nepamatují ani reálsocialismus, ani „blahodiní" Dzurindovy vlády, protože za ony čtyři poslední roky, kdy vládla levice a Ficův Smer-SD, Fico odboural  pravicové „vymoženosti".

Každopádně, volební studio Markízy viditelně „ožilo", když první exit pool ukázal, že by Fico mohl mít jen 20 procent hlasů, a debata se dále nesla v duchu rezignuje (jako Paroubek), nebo nerezignuje? Samozřejmě za hopsání starší dámy, volební líderky SDKÚ, Ivety Radičové,(s modrou vlaječkou kdesi na štábu strany), která nedávno smetla sama sebe ze stolce prezidentského, ač na volby prý od pana Sorose dostala 100 milionů eur. Pak se vymetla i z NR SR, tedy parlamentu, to když „na kamery" hlasovala v poslanecké lavici hlasovacím mechanismem své sousedky - prý omylem.

Smer SD má přirozeně všechny neduhy, které měly předchozí vlády. Podařilo se mu mnohé, u nás je nejviditelnější snad jen zavedení eura. Po euforii se tedy bude bilancovat: Smer SD (pořád mi název připomíná hračky výrobního družstva) má 34,79% hlasů, SNS 5,07%. To jsou jediné vládní strany. Mečiarovo HZDS snad neublížilo (viz mávání a známá písnička obyvatele trenčianské vily Elektra), ale zůstalo před cílovou páskou tvořenou oněmi 5% hlasů (mj. cca 129.000 voličů), potřebných pro vstup do stopadesátičlenného tělesa Národní rady SR.

Mečiar odchází. Odchází ovšem i jeho věčný rival a kritik z maďarského politického pole, Pál Csáky, protože SMK, Magyar koalició párt, propadla. Není divu, mít stranu řízenu z Budapešti není dnes na Slovensku populární. A na výběr bylo. Béla Bugár totiž odložil návrat na svoji zahradu, před půlrokem založil politickou stranu Most-Híd a v sobotu získal 8,12% voličů. Pokud půjde s levicí, bude ministr, pokud s pravicí, také. Těžká volba. O Mostu se říká, že je to strana maďarských židovských intelektuálů z Bratislavy, poslouchajících ovšem maximálně Brusel. Proto uvidíme, jak by koalovala s SDKÚ obou rivalů: Dzurindy a Radičové, která má  15,42% volební přízně.

Černým vzadu je strana SaS, která získala 12,14% hlasů, nebo spíše KDH  s 8,52%. KDH ovšem nevede náboženský fanatik, nýbrž distinguovaný eurodiplomat Ján Fígeľ, a tak podle mne právě tato strana bude tou, která rozhodne, jaká vláda bude v Bratislavě ustavena. Hysterické výkřiky Ivety Radičové, která chce vládu skládat ze 4 subjektů s přibližně stejnými volebními zisky, často pod 10%, lze mít za folklór. Zvláště její osobní. Prezident Ivan Gašparovič totiž už před volbami prohlásil, že pověří vítěze voleb. A tím je Smer SD. Pokud by ten získal část mandátů "zaniklých parlamentních stran" HZDS-LS a SMK, a navíc by šel i do koalice s KDH, vládu by sestavil. O sestavení vlády z SDKÚ, SaS (nový subjekt jako VV), Mostu-hid a KDH, kterou očekávají bratislavští Moravcové (dohromady 44,2% voličů) není opravdu co stát. Ostatně Fígeľ i Fico mají společné bruselské známé, a tak slovenská veřejnost (vždy proti nasiliu, ale s největším počtem mafiánských vražd v EU) možná uvidí. No, nebo doslova prohlédne.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře