Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Založení soukromých vojenských společností v Rusku se blíží

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • blackwaterxx

Výrok Vladimira Putina o možnosti vzniku v Rusku soukromých vojenských společností se začíná stávat skutečností. Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, byl předložen na schválení návrh zákona O státní regulaci založení a činnosti soukromých vojenských společností. Avšak dokument zatím má daleko do finální podoby.

Smysl soukromých vojenských společností spočívá v existenci parlamenty a společností nekontrolovaných ozbrojených sil, které mohou řešit specifické úkoly v zahraničí, a přitom se vyhnout problematickým diskuzím a procedurám, které jsou nevyhnutelné při nasazení regulérní armády. Kromě toho, lidské ztráty soukromých vojenských společností umožňují vládám vyhnout se nepohodlným otázkám, které se nevyhnutelně objevují při ztrátách regulérní armády.

Soukromé společnosti mohou zastupovat ozbrojené síly, a přitom efektivně chránit objekty najímatelů od různých hrozeb, zajišťovat převoz nákladů, likvidaci náloží a poskytování jiných služeb v oblasti bezpečnosti. Velmi často se specialisté soukromých vojenských společností využívají k výcviku ozbrojených sil.

Rusko je jednám z mála států v první desítce žebříčku světových ekonomik, který oficiálně nevyužívá služby těchto společností v zahraničí. Velmi málo tyto služby využívají také ruské firmy, které mají své zájmy v nestabilních zemích. Co se týká využití regulérní armády k podpoře podobných zájmů, tak zde jsou možnosti velmi omezeny. V ruské politické tradici se ozbrojené síly vždy považovaly výlučně za nástroj ochrany suverénních zájmů státu. Využití armádních jednotek k podpoře soukromých ekonomických zájmů Ruska v zahraničí je vnímáno jako nonsens.


Soukromé vojenské společnosti mohou být využity k ochraně důležitých objektů nebo k přímé ochraně ruských specialistů, k výcviku a velení místních bezpečnostních sil, k hledání a likvidaci náloží v místech, kde ještě nedávno docházelo k ozbrojeným konfliktům, k odražení útoků žoldáků a banditů.Za těchto podmínek vytvoření soukromých vojenských společností je přirozeným krokem. Stát i velké korporace získají nástroj, kterým mohou hájit své ekonomické zájmy v zemích třetího světa proti konkurentům, disponujících tímto nástrojem, nebo od nadměrných choutek místních warlordů a dalších vůdců band.

Avšak návrh zákona v jeho současné podobě nemá šanci na schválení. Dokument konkrétně neurčuje status a práva zakladatelů společností, neobsahuje detailní garanci společností při práci v zahraničí. Kromě toho obsahuje řadu ustanovení, které mohou být v konfliktu zájmů s již existujícími strukturami. Konkrétně podle ustanovení návrhu zákona společnosti získávají status a práva subjektů vojensko technické spolupráce. Z jedné strany je takový přístup logický, na druhou stranu se nebude příliš líbit vedení společnosti Rosoboronexportu, které si zakládá na svém monopolním postavení v oblasti exportu ruských zbraní a vojenské techniky.

Vážně se o návrhu zákona bude diskutovat až poté, co „projde sítem" ministerstva obrany a ostatních bezpečnostních rezortů a odpovědných výborů ve Státní dumě.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_05_04/73804506/

Facebook komentáře